wtorek, 27 lutego, 2024

Śladem łemkowskich cerkwi

0
Śladem łemkowskich cerkwi
Udostępnij:

30 listopada 2017 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle gościliśmy Damiana Nowaka, bieczanina, historyka i kulturoznawcę, który zabrał nas w podróż śladami łemkowskich cerkwi. Barwna opowieść o świecie, który który przeminął bezpowrotnie, ilustrowana unikalnymi zdjęciami, zrobiła na słuchaczach duże wrażenie.

Do końca XIX w. na Łemkowszczyźnie zachowało się wiele starych budowli sakralnych, jednak ożywienie budowlane, które nastąpiło na przełomie XIX i XX wieku spowodowało, że wiele cerkwi niszczono celowo by na ich miejscu budować nowe, natomiast inne były przebudowywane, zatracając przy tym ich pierwotny charakter. Taki los spotkał m. in. cerkwie w Klimkówce, Krasnej, Oparówce czy Daliowej.

Ciekawe historie łączą się z cerkwiami, które były przenoszone do innych miejscowości. Z Radocyny, cerkiew z połowy XVIII w. została przeniesiona do Krzywej, a w kolejnych latach dalej do Jasionki, podobnie kaplica prawosławna w Banicy nosi ślady licznych przenosin. Wiele cerkwi, które przetrwały wojenne zawieruchy podzieliło niestety los poprzednich – nieużywane, powoli chyliły się ku upadkowi, inne zostały rozebrane, a materiały z nich posłużyły jako budulec.

Upływ czasu powoduje że, pozostaje coraz mniej łemkowskich cerkwi, dlatego niezmiernie ważnym jest zachowanie tego dziedzictwa kulturowego dla przyszłych pokoleń.

Spotkanie odbyło się w ramach Jasielskiego Klubu Podróżnika, działającego przy Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle.

MBP Jasło