środa, 1 lutego, 2023

Styczniowe filcowanie w GOKiCz

0
Styczniowe filcowanie w GOKiCz
Udostępnij:

Długie zimowe popołudnia wcale nie muszą być nudne. W każdą środę w styczniu, w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie odbywały się warsztaty filcowania. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem pań, które lubią otaczać się pięknymi przedmiotami wykonanymi własnoręcznie.

Uczestniczki przekonały się, że nie trzeba być osobą uzdolnioną plastycznie, aby spełniać się twórczo i w przyjaznej atmosferze odnaleźć swoją nową pasję.
W czasie warsztatów uczestnicy poznali technikę filcowania wełny na mokro wykonując kuleczki, kwiaty i inne ozdoby w przeróżnych kolorach i formach. Technika podbiła serca 35 miłośniczek rękodzielnictwa oraz biżuterii artystycznej.

Współcześnie ręczne filcowanie wełny w Europie jest bardzo popularną metodą edukacji artystycznej. Z zajęć filcowania korzystać mogą dzieci, młodzież i dorośli. Kolorowa wełna pod wpływem ugniatania, tarcia przy pomocy wody i mydła zbija się w jednolitą tkaninę. Im dłużej filc jest spilśniany, tym jest lepszy. Filc nie ma wątku, ani osnowy, spadów, nie strzępi się, może być cięty i formowany do każdego kształtu. Z ręcznie zrobionego filcu mogą powstawać: dywany, kapcie, torebki, ozdoby, czapki, kapelusze, kamizelki, poduszki, szale, biżuteria i wiele innych przedmiotów użytkowych i artystycznych. Praca z wełną owczą i samodzielne zamienianie jej w trójwymiarową formę daje nieograniczone możliwości, wspomaga rozwój wyobraźni i zdolności manualne.

GOKiCz w Skołyszynie

{gallery}galerie/filcowanie{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj