wtorek, 10 września, 2024

Sanktuarium – perła gminy Tarnowiec

0
Sanktuarium – perła gminy Tarnowiec
Udostępnij:

Tarnowiec już z daleka wita wszystkich strzelistą wieżą Sanktuarium Maryjnego. Warto zatrzymać się tutaj by poznać to niezwykle miejsce.

Sanktuarium w Tarnowcu to miejsce pielgrzymek wiernych z całej Polski i nie tylko z Polski. Tutaj bowiem znajduje się słynąca z wielu łask figura Matki Bożej Zawierzenia, zwana wcześniej Jasielską. Wyrzeźbiona została w drewnie lipowym przez nieznanego artystę węgierskiego na początku XV wieku. Do Jasła przywieziona przez Ojców Karmelitów, którzy założyli tutaj swój klasztor. Ocalała podczas pożaru miasta w 1783 roku, co zostało uznane za cudowny znak. W końcu wykupiona z rąk zaborców austriackich dzięki staraniom księdza Karwowskiego i właścicielki dóbr tarnowieckich. Przez wzgląd na obecność cudownej figury w 1935 roku rozpoczęto budowę obecnie stojącego kościoła, którą ukończono dopiero po wojnie. Nowy kościół wybudowany jest na styl bazylik rzymskich – okazała wieża, trzy nawy, front w formie portyku wspartego na sześciu kolumnach.

W miejscu, gdzie w przeszłości stały stare kościoły, zachował się kamienny mur ogrodzenia, na którym są kapliczki Drogi Krzyżowej i Tajemnic Różańca tzw. Mała Kalwaria (1760r.), kamienny konfesjonał (1797 r.), zabytkową dzwonnicę (1797r.), Ogrójec oraz plebanię – to kolejne atrakcje warte odnotowania. Ciekawostką jest fakt, że w czasie II wojny światowej stacjonowały tutaj wojska Armii Czerwonej, a jej żołnierze z jadalni plebani urządzili stajnię dla koni, co w znacznym stopniu przyczyniło się do jej zniszczenia.

W przykościelnych ogrodach powstał pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, symboliczny cmentarz dzieci nienarodzonych. 9-cio metrowy biało-niebieski krzyż oświetlony nocą, a obok niego sto małych krzyżyków. To Kalwaria III Tysiąclecia.

We wnętrzach kościoła przykują uwagę zwiedzających mozaiki ścienne i niezliczoną ilość witraży. W relikwiarzach fragment szaty liturgicznej Błogosławionego Jana Pawła II, relikwie św. Gianny Beretty Molla-włoskiej lekarki, która oddała życie za swoje nienarodzone dziecko oraz relikwie Świętych Młodzianków-chłopców zamordowanych w Betlejem na rozkaz Heroda, którym nadano tytuł męczenników.

Agata Płatek  

{gallery}galerie/tarnowiec{/gallery}