sobota, 26 listopada, 2022

Zaproszenie na Liwocz

0
Zaproszenie na Liwocz
Udostępnij:

Legenda głosi, że podziemnym tunelem łączącym górę z Bieczem, królowa Jadwiga uciekała przed Tatarami. Liwocz jest miejscem pielgrzymek, weekendowych spacerów i wycieczek rowerowych, nie tylko mieszkańców naszego powiatu.

 Góra Liwocz jest najwyższym wzniesieniem na Pogórzu Ciężkowickim (562m n.p.m). Rosną tam lasy mieszane, z przewagą iglastych oraz zaliczana do stanowisk roślin chronionych buczyna karpacka. To część Parku Krajobrazowego, od 2004 roku ma status rezerwatu przyrody, w którego bogatej faunie i florze spotkamy chronione stanowiska roślin ( paprotnik kolczysty, goryczka trojeściowa, wronie widlasty, sałatnica leśna, kłokoczka południowa) i zwierząt (puszczyk uralski, krogulec, grubodziób, salamandra plamista, jaszczurka żyworodna, żmija zygzakowata).

Liwocz od najdawniejszych czasów budzi duże zainteresowanie turystów. Obecnie na szczyt prowadzą trzy szlaki: zielony zaczynający się w Jabłonicy, żółty w Kołaczycach i niebieski którego początek umiejscowiony jest w Dąbrówce. Jest też kilka tras dla miłośników wędrówek w siodle.

Zmierzając drogą ku platformie widokowej, możemy podziwiać stacje drogi krzyżowej wykonane z miedzianej blachy przez artystę metaloplastyka, Arama Shakhbazyana. Wybierając wędrówkę innym szlakiem natkniemy się na źródło wody siarkowej oraz Rysowany Kamień ze śladami niedźwiedzich pazurów.

Z górą Liwocz wiąże się wiele tajemniczych podań i legend. Jedna z nich głosi, że kiedyś było tam miasto, którego bogaci mieszkańcy umieścili w ratuszowych drzwiach złotą bramę, żałując jednocześnie pieniędzy na kościół. Miasto zapadło się pod ziemię, zaraz po tym, jak przeklął je ksiądz wygnany z grodu przez mieszczan. Inna legenda mówi o tunelu łączącym miasto na Liwoczu z powstałym w późniejszym okresie Bieczem. Tunelem tym miała uciekać przed Tatarami królowa Jadwiga. Z innych źródeł dowiadujemy się, że prawdopodobnie jest to wygasły wulkan, na co w pewnym stopniu może wskazywać jej kształt.

Na szczycie góry stoi kaplica z Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski, wieżą i platformą widokową, z której jeśli dopisze nam aura, możemy podziwiać szczyty Tatr, Bieszczad, czy Gór Świętokrzyskich. Wieża zwieńczona jest stalowym krzyżem z figurą Chrystusa Króla (oświetlonym w nocy). Przy wejściu do kaplicy stoi okazały pomnik Jana Pawła II oraz naturalnej wielkości figury z szopki betlejemskiej.

Agata Płatek

 {gallery}galerie/liwocz::::2{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj