czwartek, 18 lipca, 2024

Stypendium Artystyczne im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dla młodych artystów przyznane

0
<strong>Stypendium Artystyczne im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza dla młodych artystów przyznane</strong>
od lewej Karolina Polak, Anna Krupa - mama Tomasza Krupy oraz Bartosz Sokołowski, fot. arch.
Udostępnij:

Dzięki uprzejmości śp. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza – Honorowego Obywatela Miasta Jasła, muzyka jazzowego, kompozytora muzyki do wielu popularnych filmów i seriali, Miasto Jasło mogło przyznawać stypendium artystyczne młodym artystom działającym w obszarze twórczości muzycznej. Teraz dzieło swojego brata kontynuuje Lesław Matuszkiewicz. W tym roku stypendia otrzymali: Bartosz Sokołowski, Mateusz Żydek, Tomasz Krupa oraz Karolina Polak.

Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Honorowy Obywatel Miasta Jasła, był znanym muzykiem jazzowym, saksofonistą, kompozytorem muzyki do wielu popularnych seriali i filmów m.in.: Czterdziestolatka, Alternatyw 4, Janosika, Wojny domowej, Nie lubię poniedziałku, Stawki większej niż życie, Rozmów kontrolowanych. Zmarł dwa lata temu, 31 lipca 2021 roku.

Artysta nie zapomniał o rodzinnym Jaśle i wspierał je darowiznami. Miedzy innymi na zakup nowego fortepianu dla JDK ofiarował niebagatelną sumę 50 tys. zł, wspierał finansowo także Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. W 2015 roku po raz pierwszy ufundował nagrodę swojego imienia dla młodych, utalentowanych muzycznie jaślan.

W zeszłym roku, brat pana Jerzego, Lesław Matuszkiewicz, postanowił kontynuować te działania i również przekazać środki finansowe na rzecz uzdolnionej młodzieży działającej w obszarze twórczości muzycznej. Stąd też Miasto Jasło ogłosiło nabór na Jednorazowe stypendium artystycznego im. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza, którego wartość wynosi od 2 do 5 tys. złotych.

W tym roku stypendium otrzymali:

  • Bartosz Sokołowski – najbardziej utalentowany tubista młodego pokolenia w Europie, ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Zdobył wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda za zwycięstwo w Międzynarodowym Konkursie Interpretacyjnym Instrumentów Dętych w Czechach; III miejsce na VI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych Blaszanych w Katowicach. Współpracował jako muzyk orkiestrowy z Filharmonią Dolnośląską w Jeleniej Górze. Brał udział w projektach z Sinfonia Varsovia, Orkiestra Leopoldinum, Orkiestra Akademii Beethovenowskiej  oraz Santander Orchestra. Uczestniczył również w kursach mistrzowskich prowadzonych przez najwybitniejszych tubistów na świecie.
  • Mateusz Żydek – współzałożyciel młodego polskiego kwartetu jazzowego o nazwie „Ziemia”. Debiutancki album kwartetu „Ziemia Dniem”, na którym znalazło się siedem autorskich kompozycji muzyka, miał miejsce w lipcu 2022 r. Udziela się muzycznie grając z wieloma big bandami na Śląsku oraz z nowo powstałym big bandem „The light” z Gorlic. Laureat konkursów jazzowych Blue Note Competition w Poznaniu oraz Jazz Juniors w Krakowie. Podczas 58. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, zagrał w sekcji dętej z debiutującym wokalistą KasjaNem. Podczas Jublileuszu 50-lecia Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, występował m.in. z takimi muzykami jak: Krystyna Prońko, Kuba Badach, Piotr Wojtasik. Uczestnik wielu warsztatów jazzowych i muzyki klasycznej.
  • Tomasz Krupa – puzonista, uczeń czwartej klasy cyklu czteroletniego w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Jaśle. Laureat wielu nagród i wyróżnień. Do najważniejszych z nich należą: wyróżnienie w XV Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2021; I miejsce w XIII Międzynarodowym Konkursie „Instrumenty Dęte” w Jastrzębiu Zdroju 2022; III miejsce na XXXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych, Oława 2023; I nagroda w XVII Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz, Jasło 2023.
  • Karolina Polak – solistka Jasielskiego Domu Kultury, uczennica II klasy Prywatnej Szkoły Muzycznej II stopnia w Jaśle na kierunku wokalnym. Stypendystka Marszałka Województwa Podkarpackiego w ramach programu wspierania młodzieży uzdolnionej „Nie zgubić talentu”. Zdobyła wiele nagród i wyróżnień w konkursach o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Wśród nich m.in. nagroda I stopnia w Sopravista International Festivals „Future Stars” we Włoszech; I i III miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Na polską nutę” w Rzeszowie; I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Ojczystej „Serce w plecaku” w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki „Piosenkobranie” w Opolu, I miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Jarosławiu; II miejsce w Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Angielskiej w Brzegu; I miejsce w Konkursie Piosenki Patriotycznej w Pacanowie czy II miejsce w Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej w Łukowie. Od 2020 roku współpracuje również z akordeonistą Maciejem Ochwatem.

We wcześniejszych latach  stypendium otrzymali również: Adrian Bałucki, Maciej Ochwat, Dawid Wojnarowicz, Julia Zielińska (2020 rok), Michał Babiarz, Gabriela Pięta, Roksana Węgiel (2018 rok) oraz  Piotr Jaworski, Aleksandra Tocka, Michał Babiarz, Paulina Pietrusza, Zuzanna Walczyk (2015 rok).

Po wręczeniu nagród odbył się koncert „Nie lubię poniedziałku” w wykonaniu muzyków z zespołu „Od wtorku”. Koncert był sentymentalną podróżą do lat 80. i 90. XX wieku oraz przypomnieniem utworów filmowych naszego znakomitego muzyka jazzowego – śp. Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza.

Stypendystom serdecznie gratulujemy!

Urząd Miasta w Jaśle