niedziela, 5 lutego, 2023

Święto kultury i sportu w Skołyszynie – 20-lecie klubu LKS Skołyszyn

0
Święto kultury i sportu w Skołyszynie – 20-lecie klubu LKS Skołyszyn
Udostępnij:

W minioną sobotę odbyło się Święto Kultury i Sportu Ziemi Skołyszyńskiej, które jest kontynuacją corocznych imprez mających na celu promocję kultury gminy Skołyszyn i Beskidu Niskiego.

Uroczystość połączona była z jubileuszowymi obchodami w ramach 20-lecia istnienia klubu LKS Skołyszyn, którego historię przedstawiła obecna prezes klubu Edyta Hasiak.

Historia klubu rozpoczyna się 15 lipca 1993 roku, kiedy to z inicjatywy ówczesnego dyrektora szkoły Wiesława Hasiaka zostaje reaktywowany Ludowy Zespół Sportowy Skołyszyn – mówiła Hasiak. Największym problemem na początku działalności był brak szatni dla zawodników. Początkowo mieściła się ona w szkole podstawowej, później została przeniesiona do pomieszczeń Gminnego Ośrodka Kultury, starej szkoły i spółdzielni rolniczej. W 1995 roku LZS otrzymał od Józefa Furmanka barakowozy, czyli dwa pomieszczenia na szatnie, które ustawiono na terenie skołyszyńskiego obiektu. Problemem był też brak wody na stadionie. Stroje piłkarskie przez kilka lat były prane w prywatnych domach. Dzięki uprzejmości Nafty Jasło klub korzystał z kosiarki więc murawa stadionu zawsze była dobrze przygotowana. Jednak codzienne kłopoty osładzane były sukcesami, które pozwalały wierzyć, że warto inwestować czas i pieniądze w rozwój piłki nożnej w Skołyszynie – dodała.

Mimo tego, że początki klubu były trudne, wytężona praca trenerów i zawodników zaowocowała historycznym awansem do klasy A w 1996 roku. Sukcesem był awans do klasy okręgowej w 1998 roku, w ramach którego oddano do użytku nowoczesną szatnię i rozpoczęto budowę boiska treningowego. W 1999 roku powołano zespół trampkarzy, w którym do dnia dzisiejszego grają: Boguś Rąpała i Kamil Hasiak.

Sukcesy przyszły bardzo szybko. Awans do klasy okręgowej, do drugiej ligi podkarpackiej, a w 2009 roku awans do najwyższej klasy rozgrywkowej juniorów. Nigdy w historii tej ligi nie występowała tam drużyna wiejska, a Skołyszyn gościł znane firmy piłkarskie: Stal Mielec, Stal Rzeszów czy Stal Stalowa Wola. Dziś w drużynie seniorskiej występują autorzy tamtego sukcesu: Mateusz Furmanek, Konrad Pintal, Artur Walczyk, Adrian Wójcikiewicz, Marek Zawisza, Tomasz Kmiotek, Michał Czochara i Grzegorz Kędzior. Dumą napawa fakt, że w ciągu czternastu lat istnienia drużyn młodzieżowych przez siedem spędziliśmy w lidze wojewódzkiej – mówiła dalej prezes klubu.

W ciągu tych dwudziestu lat w LKS Skołyszyn rozegrano 554 mecze, zdobyto 837 punktów, strzelono 929 goli i stracono 744 bramek.

Za te wszystkie emocje, radości, ale także i smutki, serdecznie Wam wszystkim dzisiaj dziękuję – zakończyła Hasiak.

Podczas uroczystości wręczono odznaki zasłużonym dla Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej, które otrzymali: Bogusław Byczek, Daniel Marszałek, Grzegorz Piotrowski, Tomasz Solecki, Dariusz Turek, Tomasz Zawisza, Ryszard Gorczyca, Wiesław Grzywacz, Edyta Hasiak, Bogusław Kręcisz, Stanisław Pawluś, Zenon Szura, Krzysztof Zięba, Jerzy Hajduk.

Diamentowym Odznaczeniem Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej uhonorowano byłego prezesa klubu LKS Skołyszyn Wiesława Hasiaka.

W wyniku przeprowadzonej sondy na najlepszego zawodnika i trenera, przeprowadzonej na oficjalnej stronie klubu, zwyciężyli: Tomasz Solecki – zawodnik i Zdzisław Żmigrodzki – trener. Najlepszym napastnikiem został Bogdan Rąpała, pomocnikiem Tomasz Zawisza, Paweł Gutkowski – obrońca oraz najlepszym bramkarzem Mateusz Furmanek.

Podczas imprezy odbył się również Turniej Sołectw, a o godzinie 19-tej na scenie wystąpiły dzieci i młodzież z gminy Skołyszyn. Gwiazdą wieczoru był zespół „Baciary”. Zwieńczeniem imprezy była dyskoteka pod gwiazdami z Dj Marcus.

Święto Kultury i Sportu Ziemi Skołyszyńskiej zostało zorganizowane w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj