czwartek, 18 lipca, 2024

Sztuka ludowa i nieprofesjonalna

0
Sztuka ludowa i nieprofesjonalna
Udostępnij:

Antoni Bolek otrzymał nagrodę główną VIII Biennale Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej, zorganizowanego przez Jasielski Dom Kultury. Otwarcie pokonkursowej wystawy, połączone z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród odbyło się w poniedziałkowy wieczór, 10 grudnia br.

Ósmemu biennale, wypadającemu w roku obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, przyświecało hasło „Skąd nasz ród”. Jak czytamy w protokole, zgłoszone na konkurs prace oceniła komisja w składzie: Zbigniew Wolanin, etnograf, kierownik Działu Współczesnej Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej w Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu; Anna Brożyna, instruktor do spraw plastyki i wystawiennictwa w JDK, kurator konkursu oraz Ewa Kusiak, instruktor ds. plastyki w JDK, sekretarz konkursu. Jurorzy, uznając, iż prace prezentują wysoki poziom artystyczny i są tematycznie zgodne z zawartą w regulaminie formułą nawiązania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości, postanowili uhonorować nagrodami i wyróżnieniami wszystkich uczestników VIII biennale.

Pokonkursową wystawę otworzył dyrektor JDK Janusz Szewczyk, który również wręczył laury i złożył gratulacje uczestnikom biennale. Wernisaż uatrakcyjnił występ Oliwii Lewandowskiej, uczestniczki zajęć wokalnych prowadzonych w JDK przez instruktorkę muzyki Ewę Grzebień.

Ekspozycja, którą – do końca stycznia 2019 r. – można oglądać w galerii JDK, została uzupełniona o prace ze zbiorów JDK autorstwa: Eugenii Kuzyk-Czerwonki, Antoniego Bolka i Edwarda Niezgody.

NAGRODZENI

Nagroda główna: Antoni Bolek z Załęża (malarstwo i rysunek);

Rzeźba: 1. Adam Rąpała z Jasła, 2. Jan Wojtas z Przysiek, 3. Kazimierz Dzik z Załęża;

Malarstwo: 1. Marta Przybyłowicz z Pustej Woli, 2. ex aequo Barbara Józefowicz z Jasła, Dorota Malarz z Wolicy.

WYRÓŻNIENI

Wyróżnienie specjalne – malarstwo i płaskorzeźba: Wojciech Niezgoda z Dąbrówki;

Wyróżnienie – malarstwo: Waldemar Olbrot z Jasła;

Wyróżnienia za udział: Bożena Stefańska z Gąsówki, Emilia Juszczak z Warzyc.

tekst i zdjęcia Jadwiga Steliga/JDK

{gallery}galerie/18_rok/jdk_bolek{/gallery}