sobota, 13 lipca, 2024

Trebiszowskie pisanki w Jaśle

0
Trebiszowskie pisanki w Jaśle
Udostępnij:

Muzeum Regionlne w Jaśle wraz z Muzeum Centrum Kultury w Trebiszowie zapraszają na wystawę “Trebiszowskie pisanki w Jaśle”. Wystawa prezentuje wyjątkową różnorodność i bogactwo zdobień wielkanocnych jajek zebranych w tamtejszym muzeum. Jest to tylko ułamek pisankowych zbiorów Trebiszowa, bowiem w kolekcji znajduje się tam ponad 2.000 egzemplarzy słowackich i zagranicznych.

Pisanki stanowią jeden z najmocniejszych filarów zbiorów etnograficznych Muzeum w Trebiszowie. Kolekcja ta nie była od samego początku budowana w sposób systematyczny i przewidziany, ale raczej dość przypadkowo. Uporządkowanie zbiorów nastąpiło w 1992 roku, kiedy kolekcję wzbogaciły eksponaty przygotowane przez artystów ludowych z okazji trzeciej edycji wystawy konkursowej. Wśród nich przeważały te zdobione tradycyjną metodą batikową, czyli zdobione woskiem i farbowane. W kolejnych latach muzeum pozyskało pisanki nie tylko z okolicznych miejscowości powiatu trebiszowskiego, ale również innych gmin wschodniej Słowacji. W kolekcji pojawiły się nowe typy zdobień: malowanie tuszem, oklejanie słomą, oplatanie drucikiem, wydrapywanie. Istotnym wzbogaceniem kolekcji było pozyskanie przez muzeum w 2009 roku 230 pisanek przy okazji 20, jubileuszowej edycji konkursu. Cennym nabytkiem było też pozyskanie w 2011 roku 11 pisanek ozdobionych ćwiekami przez Miroslava Homola z Bratysławy. Na koniec 2017 roku muzeum posiadało łącznie 2.203 pisanki głównie z dzielnic wschodnich Słowacja: Bardejov, Gelnica, Humenne, Koszyce, Michalovce, Poprad, Presov, Roznava, Snina, Svidník, Trebisov i Vranov nad Toplou. Kolekcję dopełniają okazy z regionów centralnej i zachodniej Słowacji z powiatów Bańskiej Bystrzycy, Martin, Trutnov, Zarnovica, Zilina, Bratysława, Nove Mesto nad Vahom, Banska Bystrica, Puchov, Sala, Trnava Handlova. Dodatkowo w zbiorach znajdują się też jaja wielkanocne pochodzące z Węgier i Bułgarii. W 2018 roku muzeum organizuje 29 już edycję konkursu pisanek.

Na wystawie przygotowanej dla Muzeum Regionalnego w Jaśle prezentowane są pisanki ze zbiorów muzeum oraz współczesnych artystów. Pokazane są prawie wszystkie tradycyjne techniki zdobienia: wydrapywanie, malowanie woskiem, batik, oklejanie słomą, oplatanie sznurkiem, drutem. Jednocześnie można będzie podziwiać nowe współczesne sposoby ozdabiania.

Kuratorem wystawy jest Mária Parihuzová.

“Trebiszowskie pisanki w Jaśle”, 9 marca – 30 kwietnia 2018, MRJ, ul. Kadyiego 11, wernisaż wystawy 9 marca o godz. 16.00

wystawa pisanka 2018 D

MR w Jaśle