wtorek, 18 czerwca, 2024

Tropem „Małego Księcia”

0
Tropem „Małego Księcia”
Udostępnij:

O tym, że fotografia i literatura może być wymowna, symboliczna oraz ponadczasowa przekonali się w dniach 17-19 lipca br. uczestnicy warsztatów literacko-fotograficznych dla seniorów „Tropem Małego Księcia” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, realizowanych w ramach projektu Biblio-aktywni! Zajęcia poprowadził Paweł Kula, animator kultury oraz artedukator.

W czasie 3-dniowych warsztatów seniorzy zgłębiali to, co uda się wyrazić poprzez tworzywo, jakim jest obraz oraz starali się szukać połączeń a także różnic między językiem obrazu a słowa. Inspiracją do pracy warsztatowej była fabuła „Małego Księcia” A. de Saint-Exupéry’ego przez pryzmat której udało im się przyjrzeć najbliższej okolicy. Dzięki warsztatom uczestnicy zapoznali się ze specyfiką fotografii oraz sprawdzili się w roli interpretatorów obrazu. Wspólnie eksplorowali miasto, wykonując zdjęcia nawiązujące do wybranych przez siebie cytatów oraz współtworzyli multimedialny przewodnik z fotografiami najbliższej okolicy inspirowany odniesieniami literackimi.

Efekty warsztatów już niebawem do obejrzenia na stronie www.mbp.jaslo.pl. Jesienią otwarta zostanie także wystawa dokumentująca etapy pracy nad przewodnikiem oraz ukazująca rezultaty pracy warsztatowej.

Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Biblio-aktywni!”, realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle w ramach programu „Partnerstwo dla książki”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_seniorzy{/gallery}