piątek, 12 lipca, 2024

Zaproszenie na wycieczkę w Tatry

0
Udostępnij:

W ostatnią sobotę lipca br. (28 lipca) Klub Kulturalno-Turystyczny Jasielskiego Domu Kultury i Jasielski Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego zapraszają miłośników Tatr na wycieczkę. Wyjazd spod budynku JDK o godz.6.00, powrót o godz. 20.00.

Przewodnikiem wyprawy pod hasłem „Piękno naszych tatr – Sarnia Skała” będzie Tadeusz Wójcik, przewodnik PTTK. Około 3,5-godzinna wędrówka prowadzić będzie ścieżkami Doliny Białego na Sarnią Skałę i dalej Doliną Strążyską.

Porośnięta lasem jodłowo-bukowym Dolina Białego zaliczana jest do najpiękniejszych dolin reglowych. Leży na terenie ścisłego rezerwatu przyrodniczego noszącego imię wybitnego leśnika Stanisława Sokołowskiego. Malowniczy charakter nadają jej strome zbocza regli, częste bramy i iglice skalne oraz wyrzeźbione w wapieniach koryto potoku Białego o wyjątkowo dużym spadku z kaskadami, głazami i baniorami.

Sarnia Skała to szczyt o wysokości 1377 m n.p.m. położony w Tatrach Zachodnich. Jest to skalna grań, zbudowana z wapieni dolomitowych, z której roztacza się wspaniała panorama Podhala oraz widok na północne ściany Giewontu.

Dolina Strążyska, podobnie jak Dolina Białego należy do najciekawszych tatrzańskich dolin reglowych. Jej stoki urozmaicają liczne dolomitowe skały, z których najbardziej znane są Trzy Kominy Strążyskie, a zalesionym dnem prowadzi – wzdłuż Strążyńskiego Potoku – droga spacerowa. Wiedzie ona do malowniczo położonego w górnej części doliny, przyciągającego rzesze turystów wodospadu Siklawa.

***

Wycieczka zaplanowana jest na 28 lipca (ostatnia sobota tego miesiąca).

Koszt uczestnictwa: 110 zł, dla członków PTTK i młodzieży do lat 16 – 105 zł. Ponadto, obowiązuje 10-procentowa zniżka dla honorowych dawców krwi oraz posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Cena obejmuje: przejazd autokarem, ubezpieczenie NNW, przewodnictwo na trasie.

Cena nie obejmuje wstępu do Tatrzańskiego Parku Narodowego. Bilet wstępu do TPN kosztuje 5 zł – normalny, 2,50 zł – ulgowy.

Uwaga obowiązuje ubiór turystyczny odpowiedni na zmienne warunki atmosferyczne.

Dzieci i młodzież do lat 18 mogą uczestniczyć w wycieczce tylko pod opieką osoby dorosłej.

Zgłoszenia na wycieczkę wraz z wpłatą prosimy kierować do PTTK Jasło, ul. Floriańska 15, od poniedziałku do piątku w godz. od 9.00 do 17.00.

Organizator zastrzega sobie prawo zmiany trasy wycieczki oraz odwołania wyjazdu z powodu niewystarczającej liczby uczestników.

Informacji w JDK udziela Elżbieta Ruszała telefon 514-284-625

JDK