sobota, 13 lipca, 2024

Jubileuszowe Narodowe Czytanie w jasielskiej Bibliotece

0
Jubileuszowe Narodowe Czytanie w jasielskiej Bibliotece
Udostępnij:

W dniach 6-11 września 2021 Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zaprasza do udziału w 10. edycji Narodowego Czytania. W tym roku zachęcamy do lektury „Moralności Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Narodowe Czytanie jest organizowane przez Prezydenta RP od 2012 roku, na przestrzeni 10 lat wielu Polaków w kraju i za granicą przyłączało się do akcji czytając dzieła z kanonu klasyki literatury polskiej. W trakcie tegorocznej odsłony przedsięwzięcia będziemy zachęcać do lektury „Moralności Pani Dulskiej”. Prapremiera dramatu Gabrieli Zapolskiej odbyła się pod koniec 1906 roku i choć od tego wydarzenia minęło ponad 100 lat jego przesłanie nie straciło na aktualności. Jest ono dziś niezwykle ważne w kontekście kreowanych w mediach społecznościowych często wyidealizowanych i nieprawdziwych wizerunków, zarówno osób prywatnych jak i ludzi ze świata kultury czy polityki, które nie mają zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością.  

Dla naszych czytelników fragmenty utworu będą czytać online bibliotekarze, przedstawiciele Urzędu Miasta w Jaśle oraz młodzież. W pomoc w realizację nagrania włączył się Jasielski Dom Kultury. Zapraszamy również do udziału w akcji literackiej „Herbatka z Panią Dulską”. Na wszystkich odwiedzających Bibliotekę będą czekać cytaty z utworu z drobną niespodzianką. 

Razem czytajMy polską literaturę!MBP w Jaśle