niedziela, 14 lipca, 2024

Podkarpackie: Minęły wakacje a z 227 tys. bonów turystycznych aktywowano nieco ponad 155 tys. Wydaliśmy ponad 82 mln zł.

0
Podkarpackie: Minęły wakacje a z 227 tys. bonów turystycznych aktywowano nieco ponad 155 tys. Wydaliśmy ponad 82 mln zł.
Udostępnij:

W całym kraju z bonów może skorzystać ponad 4 mln osób, do tej pory aktywowano 2,9 mln.  Na Podkarpaciu uprawnionych jest ponad 227 tys. osób, z czego aktywowano dotychczas ponad 155 tys., a całkowicie wykorzystano ponad 56 tysięcy. Nadal ponad 76 tys. bonów nie zostało aktywowanych. Bon jest ważny do końca marca 2022 roku. Można z niego skorzystać nie tylko w wakacje ale również przez cały rok w podmiotach turystycznych na terenie całego kraju.

„W okresie wakacji, z tygodnia na tydzień co raz więcej osób uprawnionych aktywowało swój bon turystyczny i dokonywało nim płatności. Dotychczas aktywowano ich 155 tys., co stanowi 78 tys. więcej niż w czerwcu. Znacznie wzrosła liczba osób, które zrealizowały bon w całości, z 12 tys. w czerwcu – do 56 tys. obecnie. Nadal jednak wielu uprawnionych mieszkańców Podkarpacia nie aktywowało bonu (76 tys.). Dotychczas bonami zrealizowaliśmy płatności na ponad 82 mln zł. Bon na Podkarpaciu można wykorzystać w ponad 1 tys. miejsc, a w całym kraju w ponad 28 tys.  – mówi Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podkarpackim.

Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także dla branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku COVID-19. Bon przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500 plus”. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością dostaną dwa bony w wysokości 500 zł. Aby otrzymać drugi, należy złożyć odpowiednie oświadczenie przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS.

„Bon przyznawany jest w  formie elektronicznej. Trzeba go aktywować. Można to zrobić
w dowolnym momencie. Warto jednak nie odkładać tego na ostatnią chwilę i aktywować go wcześniej. Ma unikalny 16-cyfrowy numer i jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS wybieramy zakładkę – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze” – informuje rzecznik.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej.
Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel. Można nim płacić w podmiotach, które znajdują się na liście prowadzonej przez Polską Organizację Turystyczną. Lista jest na stronach: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl i www.polska.travel. Więcej informacji na temat na temat bonu oraz instrukcję jak go aktywować
i używać znaleźć można na stronie internetowej ZUS. Można także skontaktować się z nami dzwoniąc na infolinię w sprawie bonu turystycznego – nr tel. 22 11 22 111.

Wojciech Dyląg
regionalny rzecznik prasowy
w województwie podkarpackim