czwartek, 11 sierpnia, 2022

W Bibliotece wszystko gra…międzypokoleniowo!

0
W Bibliotece wszystko gra…międzypokoleniowo!
Udostępnij:

Najwyższa wieża pod słońcem, zebra bez pasków, Mistrzowie Opowiadaczy w Story Cubes, tropienie skarbu w zakamarkach biblioteki i wspólne czytanie. 9 maja b.r. pierwszy Rodzinny wieczór w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle zgromadził na wspólnej zabawie rodziców, dziadków, dzieci i młodzież.

Miłośników twórczego konstruowania i spędzania wspólnie czasu zaprosiliśmy na warsztaty Hocki-klocki. Bohaterami warsztatów były…tradycyjne drewniane klocki, które posłużyły najmłodszym oraz ich dziadkom i rodzicom do tworzenie fantazyjnych budowli i zacieśniania rodzinnych więzi. Razem z wnuczką dzielnie pracujemy nad tym, żeby nasza wieża była najwyższa! – powiedziała jedna z uczestniczek. Dziecięca fantazja i międzypokoleniowa współpraca zaowocowały m.in.: „najwyższą pod słońcem wieżą”, robotem a nawet wybiegiem dla kucyków. Będę budował piętrowce, roboty, samoloty i będę w Bibliotece całą noc! – komentował zabawę Igor.

 

Z małymi i dużymi kinomaniakami spotkaliśmy się w bibliotecznym kinie, w którym prosto z Afryki, familijna komedia Kumba! Historia zebry bez pasków, która wyrusza w podróż w poszukiwaniu upragnionego umaszczenia mając za towarzyszy nadopiekuńczą antylopę gnu oraz szalonego strusia wywołała uśmiechy nie tylko najmłodszych.

Rodzinny wieczór był też okazją do tropienia tajemnic i odkrywania zagadek.-  Podczas gry „Rycerze, księżniczki i smoki” dzielnie szukaliśmy ukrytego w zakamarkach Biblioteki skarbu. Żeby do niego dotrzeć uczestnicy musieli odnaleźć wskazówki, sprawdzić swoją wiedzę w zagadkach i udowodnić, że potrafią kręcić hula-hop czy skakać na jednej nodze. Już trzy zagadki za nami, skarbu pilnuje Bibliopluszak i zaraz go znajdziemy! – relacjonował Antoś.

Z kolei małych i dużych miłośników rozwijania słownictwa i wyobraźni oraz nawiązywania nowych znajomości, zaprosiliśmy na spotkanie SŁOWOdaję! Wykorzystując kreatywną grę Story Cubes, nieograniczone możliwości wyobraźni i słowa, stworzyliśmy barwne opowieści pełne zaskakujących zwrotów akcji.

Na zakończenie rodzinnego wieczoru zabrzmiała poezja śpiewana w koncertowym wykonaniu Mateusza Nocka z Klubu Inicjatyw Artystycznych WSCHÓD, podczas którego usłyszeliśmy autorskie utwory młodego poety.

Rodzinny wieczór był też okazją do zaopatrzenia domowych biblioteczek w nową porcję książek – podczas kiermaszu książki Przystanek literatura prowadzonego przez jasielską „Księgarnie u Jacka” oraz akcji wymiany książek „Książek bez liku”. – Książek bez liku to dobra okazja, żeby nietrafione książki wymienić na inne. Właśnie odświeżyłam swoją biblioteczkę o powieści Kalicińskiej – opowiadała jedna z uczestniczek wymiany. Natomiast czytelnicy ciekawi odkrywania międzypokoleniowej literatury w nowej formie mogli wziąć udział w zabawie Kody Literatury z wykorzystaniem kodów QR.

„BIBLIOgra! Rodzinny wieczór w bibliotece” jest jednym z wydarzeń organizowanych w ramach XI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek „Czytanie łączy pokolenia”. Współorganizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Odział w Jaśle.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/czytanie_łączy_pokolenia{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj