środa, 28 lutego, 2024

W poszukiwaniu nowych połączeń

0
W poszukiwaniu nowych połączeń
Udostępnij:

15 listopada br. bibliotekarze z bibliotek publicznych powiatu jasielskiego wzięli udział w wizycie studyjnej w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boguchwale oraz wysłuchali wykładu w Bibliotece Uniwersytetu Rzeszowskiego w ramach projektu „Biblio-potrzebni!” realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle.

W ramach wyjazdu bibliotekarze zmotywowani zadaniami jakie powinna spełniać współczesna biblioteka poszukiwali nowych połączeń, m.in. takich jak to, że bibliotekarz może być majordomusem Rezydencji Literackiej, a zarazem aktywnym marketingowcem social media w swoim miejscu pracy.

Wizyta studyjna w Gminnej Bibliotece Publicznej w Boguchwale (Rezydencja Literacka) i udział w wykładzie pn. „Elementy social media marketing w bibliotece” prowadzonym przez dr Bożenę Jaskowską, dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego pozwoliły to potwierdzić. Bibliotekarze spojrzeli bowiem na dwa ogniwa działań zachęcających do aktywności w bibliotece: opartych na przeobrażaniu przestrzeni bibliotek oraz zaopatrujących instytucję w długofalową formę przyciągnięcia do biblioteki za pomocą interaktywnego dialogu z wykorzystaniem nowych technologii. Doświadczyli, że obydwa czynniki są nieodzowne, a przestrzeń dostosowaną do potrzeb należy dobrze wykorzystać, nie zapominając o promocji działań z wykorzystaniem nowych technologii, która jest motorem napędowym i wyznacznikiem funkcjonowania biblioteki we współczesnym świecie. Podczas wykładu dr Bożeny Jaskowskiej bibliotekarze poznali wiele przykładów promocji działań bibliotecznych z wykorzystaniem mediów społecznościowych płynących z zachodnich bibliotek.

W czasie wizyty był czas na wzajemną rozmowę i integrację środowisk bibliotekarskich, za co kierujemy wyrazy podziękowania dla goszczącej: Gminnej Biblioteki Publicznej w Boguchwale.

Projekt Biblio-potrzebni! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Biblioteka Publiczna w Szynwałdzie, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Dębicy, Gminna Biblioteka Publiczna w Boguchwale.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_biblio{/gallery}