piątek, 2 grudnia, 2022

Wernisaż wystawy Foto Varia członków SMJiRJ w Nowym Żmigrodzie

0
Wernisaż wystawy Foto Varia członków SMJiRJ w Nowym Żmigrodzie
Udostępnij:

Od wczoraj, w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie, można podziwiać prace fotografików należących do sekcji fotograficznej Stowarzyszenia Miłośników Miasta i Regionu Jasielskiego.
Sekcja fotograficzna SMJiRJ działa od stycznia tego roku. Początkowo była to sekcja fotograficzno-plastyczna, którą zapoczątkował śp. Mieczysław Mikulski. Obecna grupa fotoamatorów liczy 11 osób z okolic Jasła.

Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego za dwa lata będzie obchodzić 50-lecie swojej działalności. Sekcja fotograficzno-plastyczna przez szereg lat działała na wysokim poziomie. Szczególny ukłon kieruję w stronę śp. Mieczysława Mikulskiego, który był szefem i duszą tej sekcji – mówił Wiesłap Hap, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Od kilku miesięcy aktywowana została nowa sekcja. Osobą, która najbardziej zaangażowała się w jej utworzenie jest Tomasz Kasprzyk, członek zarządu Stowarzyszenia. Od wielu lat pasjonuje się fotografią i działalnością jeszcze do niedawna nieformalnej grupy amatorów, wykonującej zdjęcia na wysokim poziomie. Członkowie tej grupy, w tym momencie tworzą reaktywowaną sekcję Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, którą niedawno nazwaliśmy oficjalnie Sekcją Fotograficzną – dodał.

Każda z prezentowanych prac członków sekcji ma swoją historię i przedstawia odrębny styl. Wszystkich fotografików łączy natomiast jedno – pasja fotografowania przy wysokim poziomie jej wykonania.

Pokazujemy różne kierunki fotografii: portret, architekturę, pejzaż, fotografię makro i przyrodniczą – czyli, które te, które lubimy najbardziej. Stąd też tytuł tej wystawy „Foto Varia”, czyli fotografia różna – mówił Tomasz Kasprzyk, jasielski artysta, fotografik i członek zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.  Myślę, że przez różnorodność tej fotografii, wystawa, którą możemy dzisiaj oglądać, jest bardzo ciekawa. Składa się z blisko 50 prac, prezentując wysoki poziom artystyczny i estetyczny – dodał.

Tomasz Kasprzyk od pokoleń związany jest z naszym miastem. W lutym mogliśmy oglądać jego prace na wystawie „Jej portret” w Jasielskim Domu Kultury. Fotografuje przede wszystkim portrety artystyczne i psychologiczne.

Specjalizuję się od wielu lat w fotografii portretowej. Na tej wystawie prezentuję 4 portrety zacnych mieszkańców Jasła, w tym postać Jerzego „Dudusia” Matuszkiewicza. Postać doskonale znaną w świecie filmu, muzyki i jazzu. Mam również portret Zbigniewa Dranki, Bogusława Masteja i Henryka Zycha – znane osobistości miasta Jasła – mówił Kasprzyk. Najciekawszą i tą którą zawsze będę wspomniał to historia sesji zdjęć, którą wykonałem 11-tego czerwca 2011 roku, właśnie Jerzemu Dudusiowi Matuszkiewiczowi w Warszawie, w domu, w którym gościł mnie przez kilka godzin. Matuszkiewicz to postać która zostanie w mojej pamięci przez długi czas, zwłaszcza, że do dnia dzisiejszego utrzymujemy kontakt – mówił dalej Kasprzyk

W związku z działalnością Jasielskiej Federacji Towarzystw Kultury, nawiązała się współpraca pomiędzy Stowarzyszeniem Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a Stowarzyszeniem Miłośników Nowego Żmigrodu, która trwa już kilka lat.

W 1997 roku została powołana Jasielska Federacja Towarzystw Kultury. Skupiała ona wszystkie Stowarzyszenia działające na terenie powiatu jasielskiego, ale i nie tylko. Była to płaszczyzna wymiany doświadczeń, współpracy, organizowane były konkursy dla dzieci i młodzieży. Wydawane było czasopismo Region Jasielski, które miało sporo czytelników. Pojawiały się w nim ciekawe tematy z zakresu dziedzictwa kulturowego, historii i działalności społecznej. To zapoczątkowało już wtedy owocną współpracą Stowarzyszeń – dodał Hap.

Według burmistrza miasta Jasła Andrzeja Czerneckiego, zorganizowanie wystawy w miejscu Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Żmigrodzie, jest dobrą okazją do promocji naszego miasta, które prężnie współpracuje z tutejszym Stowarzyszeniem.

Jest to doskonała okazja promocji miasta Jasła właśnie tutaj, w Gminnym Ośrodku Kultury w Nowym Żmigrodzie. Myślę, że mieszkańcy na długo zapamiętają to wspaniałe wydarzenie, jakim jest dzisiejsza wystawa, Zapewne będzie można ją oglądać w Jasielskim Domu Kultury, być może wzbogaconą o nowe prace naszych wspaniałych, jasielskich artystów – mówił  Czernecki.

Czego możemy życzyć Stowarzyszeniu i jego członkom z okazji zbliżającego się jubileuszu? – Młodego pokolenia, bowiem mamy grupę starszych działaczy, w podeszłym wieku. Chcemy dotrzeć do młodzieży. Podczas trwania Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury utworzyliśmy ponad 50 szkolnych kół Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Dzisiaj, po upływie kilkunastu lat, część z nich już nie działa, choć pozostało kilka na naprawdę wysokim poziomie. Mamy nadzieję, że w przyszłości pojawią się ludzie, którzy będą kontynuować te działania w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego i historycznego. Nie zapominajmy kim jesteśmy, działając na rzecz środowiska lokalnego. Świeża krew, oryginalne pomysły  i świeże spojrzenie na wiele spraw jest nam dzisiaj bardzo potrzebne – mówił prezes SMJiRJ.

Wystawa czynna będzie do 24 listopada. W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy!

Natomiast my zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wernisażu.

Weronika Samborska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj