poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Wiktoria Dubowik: Bardzo lubię wracać do Polski

0
Wiktoria Dubowik: Bardzo lubię wracać do Polski
Udostępnij:

Absolwentka Instytutu Sztuk Pięknych we Lwowie, wykładowca w Katedrze Tkactwa Artystycznego tejże uczelni – Wiktoria Dubowik dokonała uroczystego otwarcia wystawy swoich prac. Wernisaż odbył się 10 kwietnia br. w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Rozpoczął go występ Mateusza Knapika, solisty JDK.
Zafascynowana historią, przeszłością i starymi kamieniczkami, w swoich pracach szuka piękna i ukojenia, robiąc jednocześnie ukłon wstecz. I stara się to wszystko oddać na tej delikatnej materii jaką jest jedwab – powiedział witając gości Janusz Szewczyk, dyrektor Jasielskiego Domu Kultury.

Twórczość artystki jest różnorodna. Uprawia tkactwo artystyczne, batik oraz malarstwo na jedwabiu. To właśnie ostatnie prace, które tworzą szczególny klimat, przepełnione są światłem, barwą oraz bogatą ornamentyką, możemy obejrzeć w JDK. Ich tematyka jest bardzo zróżnicowana: od starych lwowskich uliczek i podwórek, przez motywy kwiatowe, religijne do martwej natury. W swoich pracach Wiktoria Dubowik nawiązuje do dzieł znanych artystów, m. in. takich jak Gustaw Klimt. Bliskie są jej również tematy historyczne oraz szeroko rozumiane dziedzictwo kulturowe różnych narodów. – W świecie niezwykle szaleńczej gonitwy, zdobywaniu kosmosu, prób przeniknięcia do wirtualnej przyszłości, oglądam się za siebie, na wspaniałą przeszłość, która trwa w muzyce, obrazach, rzeźbach, ikonach, freskach i mozaikach – mówi autorka wystawy.

Swoje prace prezentuje w kraju i za granicą. Jednak najbardziej ceni sobie, te organizowane w Polsce . – Prezentuję swoje prace w wielu krajach, ale bardzo lubię wracać do Polski, bo mentalność Polaków jest zupełnie inna niż ludzi na Zachodzie, w USA czy Kanadzie – dodaje artystka.

Malowane na jedwabiu obrazy można obejrzeć w Galerii Jasielskiego Domu Kultury do końca kwietnia br.

kp (JDK)

{gallery}galerie/wernisaż_dubowik{/gallery}

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj