niedziela, 19 maja, 2024

XVI Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle

0
XVI Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom w Przedszkolu Miejskim nr 3 w Jaśle
Udostępnij:

Tydzień głośnego czytania to idealny czas do dostarczania dzieciom okazji do kształtowania postaw czytelniczych oraz wzbogacania pomysłowości dziecka i pobudzania twórczej wyobraźni poprzez obcowanie z książką.

W dniach od 5 czerwca do 9 czerwca odbył się XVI Ogólnopolski Tydzień Głośnego Czytania Dzieciom pod hasłem „Czytanie zbliża”. Wydarzenie to, jest organizowane przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska Czyta dzieciom”w ramach kampanii społecznej. Warto wspomnieć, że Ambasadorami Fundacji są znane osoby m.in. Pani Teresa Lipowska, Joanna Brodzik, Dorota Zawadzka oraz Artur Barciś.

W tygodniu głośnego czytania wśród zaproszonych gości były: władze samorządowe, lokalne osobistości, przedstawiciele różnych zawodów, rodzice, dziadkowie. Miło nam było również gościć absolwentów naszego przedszkola, którzy chętnie nas odwiedzają i o nas pamiętają. Treść czytanej literatury dobierano uwzględniając rozwój umysłowy, społeczny, moralny dzieci a także biorąc pod uwagę zainteresowania przedszkolaków.

W tym roku w naszym Przedszkolu to wydarzenie kulturalne było połączone z wieloma atrakcjami. Tydzień głośnego czytania rozpoczęty został spotkaniem przedszkolaków w Urzędzie Miasta w Jaśle głośnym czytaniem wiersza pt. „Lokomotywa” J. Tuwima przez zastępcę burmistrza miasta Jasła Elwirę Musiałowicz-Czech oraz pracowników Wydziału Oświaty Urzędu Miasta: kierownik Renatę Łabę oraz inspektora Grzegorza Stanka.

W kolejnych dniach odbyło się profilaktyczne spotkanie pod hasłem „Bezpieczne wakacje” z pracownikami Straży Miejskiej, którzy przeczytali nam wiersz pt. „Wakacyjne rady” W. Bodalskiej. Podczas spotkania przeprowadzono prelekcję na temat bezpiecznych zachowań w czasie wakacji. Dzieci z grupy Misie oraz Motyle wybrały się na wycieczkę do Kancelarii Prawniczej, gdzie wysłuchały wiersza pt. „Prawa dziecka” J. Korczaka czytanego przez radcę prawnego Tomasza Stukusa. Dzieci wzbogaciły swój język o nowe słownictwo: sąd, adwokat, radca prawny oraz dowiedziały się, co to jest toga. W ramach nawiązanej współpracy z Filią Biblioteki Pedagogicznej w Jaśle przedszkolaki z grupy Misie, Motyle oraz Krasnale uczestniczyły w zajęciach bibliotecznych prowadzonych przez kierownika Filii Biblioteki Pedagogicznej – Grażynę Jędryczka oraz Małgorzatę Kaszę. W naszej Placówce odbyło się również spotkanie z paniami z Klubu Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina” – Krystyną Pilch i Marią Słowik. Słuchaliśmy głośnego czytania wierszy autorskich, które są adresowane zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Poetki podarowały na ręce dyrektor tomik wierszy oraz obraz Anioła Stróża, który ma nas mieć w opiece.Grupa Krasnale wybrała się również na wycieczkę do Młodzieżowego Domu Kultury, gdzie odbyło się spotkanie z instruktorem teatralnym – wicedyrektorem Młodzieżowego Domu Kultury Małgorzatą Piotrowską. Dzieci wysłuchały utworu pt. „Po co jest teatr?” J. Kulmowej. „Zdrowe czytanie” pod taki hasłem  gościliśmy także w naszym przedszkolu lekarza Tomasza Kędziora, który przeczytał dzieciom książkę „Jak Franklin idzie do szpitala” P. Bourgeois. Przedszkolaki dowiedziały się, na czym polega praca lekarza i poznały podstawowy sprzęt lekarski. Zobaczyły także zdjęcia rentgenowskie oraz w jaki sposób zakłada się gips. Miały niepowtarzalną okazję zobaczyć wnętrze karetki. Grupa Krasnale uczestniczyła w spotkaniu muzycznym. Zaproszeni goście przeczytali wiersz pt. „Koncert” A. Kamińskiego. Podczas spotkania poznaliśmy brzmienie oraz budowę klarnetu i saksofonu.Grupa Plastusie odwiedziła kwiaciarnie, poznając tym sposobem specyfikę pracy florystki. Przedszkolaki aktywnie słuchały wiersza pt. „Bajkowa kwiaciarka” Z. J. Prusińskiego. Z kolei dzieci z grupy Krasnale gościły w przedszkolu rzecznika prasowego Urzędu Miasta w Jaśle – Agatę Kobę, która przeczytała bajkę pt. „Kot w butach” Ch. Perraulta.

Tydzień Głośnego Czytania zakończono korowodem bajkowym przedszkolaków pod hasłem „W świecie bajki”, który powędrował do Jasielskiego Domu Kultury. Na scenie wystawiono inscenizację bajki słowno – muzycznej pt. „Królewna Śnieżka” w wykonaniu młodzieży II Liceum Ogólnokształcącego im. ppłk. J. Modrzejewskiego w Jaśle i dzieci z naszego przedszkola, na którą zaproszono przedszkola oraz szkoły podstawowe z terenu miasta Jasła. W tym dniu na scenie gościli: Piotr Wojtunik- rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle, Bogdan Ziemba – zastępca komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle oraz Bożena Krupa i Iwona Głogowska ze Straży Miejskiej w Jaśle, którzy przeczytali wiersz pt. „Skarga książki” J. Huszcza.

Każdy dzień w Tygodniu Głośnego Czytania Dzieciom przyniósł wiele atrakcji i niespodzianek. Wydarzenia, które miały miejsce w Tygodniu Głośnego Czytania sprawiły, że dzieci poznały różnorodne utwory o wartościach: wychowawczych, poznawczych oraz kształcących.

Agnieszka Urbańska, nauczyciel Przedszkola Miejskiego nr 3 

{gallery}galerie/17_rok/czytanie_przedszkole_3{/gallery}