poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Za nami Dni Liwocza 2013!

0
Za nami Dni Liwocza 2013!
Udostępnij:

Za nami dwa dni dobrej zabawy, zorganizowanej przez wójta gminy Brzyska Rafała Papciaka oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa. Impreza zgromadziła tłumy widzów, na których czekało mnóstwo atrakcji.

Dni Liwocza to jedna z największych, cyklicznych imprez kulturalnych organizowanych na terenie gminy Brzyska. Podczas tego wydarzenia prezentowany jest dotychczasowy dorobek sołectw gminy, gdzie największą popularnością cieszą się koncerty, występy zespołów ludowych i historycznych grup rekonstrukcyjnych.

Wydarzenie takie jak to, jest doskonałą okazją, by promować naszą gminę, jej walory turystyczne i atrakcje. Od trzech lat organizowane są również zawody sołectw, które dają możliwość integracji społeczności, które na co dzień ze sobą sąsiadują, ale nie mają okazji, by tak dobrze wspólnie się bawić – mówił w wywiadzie wójt gminy Brzyska, Rafał Papciak. W tym roku przyjechały również do nas delegacje z Ukrainy i Białorusi. Nasza współpraca doskonale pokazuje potencjał naszej gminy, który możemy wspólnie ze swoimi przyjaciółmi z zagranicy realizować – dodał.

Tegoroczne Dni Liwocza rozpoczęły się w sobotę, gdzie już od godziny 15-tej na najmłodszych czekały gry i zabawy oraz wesołe miasteczko. W godzinach wieczornych na scenie pojawili się: DPD, Dj Juvson, Metrowy, Junior Stress, Doniu i Mateusz Mijal znany wszystkim z takich utworów jak: Winny i Niech się ludzie śmieją.

Więcej na: Pierwszy dzień Dni Liwocza za nami

W niedzielne popołudnie już przed godziną 15-tą pojawili się pierwsi uczestnicy imprezy. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wioska rycerska Towarzystwa Szabli i Miecza z Zamościa, której członkowie tuż po godzinie 16-tej zaprezentowali zebranym „techniki rycerskie”, między innymi: walki szablą polską i mieczem jednoręcznym.

Początki naszego Towarzystwa można przypisać na rok 2009, ale oficjalnie działa ono od niedawna. Obecnie nasza grupa liczy ok. 20 osób. Zajmujemy się rekonstrukcją historyczną, odtwarzamy wiek XVII, czasy Rzeczypospolitej Szlacheckiej. Część z nas zajmuje się również wiekiem XV. Mamy w planach zorganizowanie własnej imprezy rekonstrukcyjnej, gdzie będziemy mogli odtworzyć małą potyczkę oddziałów tatarskich, które zostały rozbite pod Krasnogrodem – mówiła założycielka Towarzystwa, Paulina Kozłowska.

Tuż po prezentacji Towarzystwa Szabli i Miecza odbył się turniej sołectw, w którym wzięli udział przedstawiciele Brzysk, Kłodawy, Lipnicy Dolnej i Błażkowej. Uczestnicy musieli zmierzyć się ze sobą w konkurencjach, które przygotowało dla nich Towarzystwo z Zamościa. Były to między innymi: skoki w workach i przebijanie balona szablą.

Klasyfikacja generalna przedstawiała się następująco:

I miejsce: reprezentacja Brzysk
II miejsce: reprezentacja Lipnicy Dolnej
III miejsce: reprezentacja Kłodawa
IV miejsce: reprezentacja Błażkowej

Wszyscy uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody w postaci sprzętu AGD.

Podczas imprezy wręczono również statuetki „Mecenasa Kultury 2013”.

Nasza gmina potrzebuje przyjaciół, którzy będą nas wspierać. Ciągle się rozwijamy i dzięki doskonałej współpracy, mogliśmy zorganizować taką imprezę, jak ta dzisiejsza. Wszystkim serdecznie dziękuję – mówił Rafał Papciak.

Statuetki otrzymali między innymi: Podkarpacka Szkoła Wyższa w Jaśle, Anna Bialik – firma Argus, Alicja Zając, Dariusz Sobieraj, Bank Spółdzielczy w Kołaczycach, Zakład Masarski Trio – Ewa Cierlak, Firma Innovo oraz PGE Energia Odnawialna SA oddział w Solinie.

Wieczorem na scenie pojawili się: zespół Jeruzalem, młodzi artyści z gminy Brzyska oraz gwiazda wieczoru Power Play. Grupa, która powstała w 2001 roku, zagrała znane wszystkim kawałki: Banan, Wole Ole, Chce się żyć, Zawsze coś (oj tam oj tam) i wiele innych.

W późnych godzinach za gramofonami stanął Dj Marcus, serwując wszystkim moc gorących przebojów.

Imprezę poprowadził: Witold Odrobina – TVN Turbo.

Zapraszamy do obejrzenia naszej fotorelacji z wydarzenia.

Weronika Samborska

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj