wtorek, 16 kwietnia, 2024

Za nami XVI Jasielski Festiwal Literacki

0
Za nami XVI Jasielski Festiwal Literacki
XVI Jasielski Festiwal Literacki 2022, fot. MBP
Udostępnij:

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle podsumowaliśmy XVI Jasielski Festiwal Literacki. Przez ponad dwa jesienne tygodnie (27.09-10.10) podróżowaliśmy po literackich „drogach i bezdrożach. Wraz ze znakomitymi gośćmi i niezawodną publicznością rozmawialiśmy o poezji, prozie, baśni, reportażu, fotografii i malarstwie, a wszystkie rozmowy łączyły konteksty otoczenia, w którym żyjemy – przyrody, ekologii, historii i dziedzictwa.

Festiwal rozpoczęliśmy od dwugłosu poetki i fotografki Małgorzaty Lebdy oraz dziennikarza Dominika Szczepańskiego. Główną osią rozmowy była Wisła, zaniepokojenie i troska o jej przyszłość w kontekście zanieczyszczeń, planów ingerencji w jej zachowany w części naturalny bieg, ale też zmian klimatycznych i przyrodniczych, których obecnie doświadczamy. Nie mogło też braknąć poezji Małgorzaty Lebdy, laureatki tegorocznej Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Ponadto autorka poprowadziła dla młodzieży warsztaty poetyckie, Dominik Szczepański natomiast rozmawiał z licealistami o zagrożeniach przyrody i zmianach klimatycznych oraz o tym, co każdy z nas może zrobić dla najbliższego otoczenia.

Robert Król mówił o swojej najnowszej książce poetyckiej „Dixieland. Widzenia beskidzko-nowojorskie”, w której zawarte wiersze osadzone są wyraźnie we  współczesności, o tęsknocie za naturą, bezpośrednim kontaktem z przyrodą, o uważności, o potrzebie ciszy i spokoju. Rozmyślania poetyckie kontynuowaliśmy podczas spotkania z poetą Jakubem Pacześniakiem i malarzem Rafałem Pacześniakiem. Rozmowa koncentrowała się wokół tematów nastroju, poszukiwania nowych środków wyrazu w poezji i sztuce, a także znaczenia słowa w obrazie i obrazu w słowie.

Ciekawej wiedzy historycznej, ale przede wszystkim niezwykłej czytelniczej przyjemności, dostarczyło spotkanie, którego literackim bohaterem był Jakub Szela, a festiwalowymi gośćmi Radek Rak, pisarz, laureat literackiej nagrody Nike, oraz regionalista Damian Nowak. Barwny wykład i inspirujące spotkanie autorskie miały swoją kontynuację w długich rozmowach kuluarowych.

Gościem najmłodszych uczestników Festiwalu była Joanna Wajs, poetka, tłumaczka ukochanych przez dzieci książek m.in. serii „Dziennik cwaniaczka” oraz współautorka książki „Dzicy przewodnicy. Zwierzęta w mitach, baśniach i legendach”. Spotkania były pełne energii, emocji oraz mądrego dialogu z młodymi czytelnikami. Dzieci wraz z rodzicami tradycyjnie już wyruszyły na drogi i bezdroża w Ożennej, w Beskidzie Niskim, gdzie wzięły udział w pięknym jesiennym spacerze, oraz warsztatach literacko-ekologicznych.

Festiwal zakończyło spotkanie z Kamilem Paluszkiem, fotografem, autorem nagrodzonego albumu „Cerkwie w Polsce południowo-wschodniej”. Piękno jego fotografii można podziwiać jeszcze do końca października na wystawie w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.

Festiwal po raz kolejny dostarczył nam wielu wzruszeń, dobrych emocji i literackich inspiracji. Dziękujemy pięknie naszym wspaniałym Gościom, uczestnikom wydarzeń, partnerom projektu: Młodzieżowemu Domowi Kultury w Jaśle, Ośrodkowi Edukacji Ekologicznej w Ożennej, I Liceum Ogólnokształcącemu w Jaśle, oraz mediom, za wspólną festiwalową wędrówkę po literaturze, sztuce, i ważnych tematach.

Mamy nadzieję, że za rok znów spotkamy się na „drogach i bezdrożach” Jasielskiego Festiwalu Literackiego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MBP w Jaśle