sobota, 22 czerwca, 2024

Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw

0
<strong>Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw</strong>
Udostępnij:

Zakończyły się prace nad zdjęciami do filmu „WEIGL – Zwyciężyć tyfus”, realizowanego przez Telewizję Obiektyw. Jest to film fabularny o profesorze Rudolfie Weiglu, który jako pierwszy na świecie wynalazł skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu.

Jest to postać zupełnie nieznana i zapomniana, a w tym roku obchodzimy 140. rocznicę jego urodzin. Kiedy wybuchła pandemia, ktoś zwrócił mi uwagę, że każde pokolenie musiało zmierzyć się z własną pandemią. Była cholera, hiszpanka, tyfus, czy pandemia koronawirusa. To skłoniło mnie do myśli, że warto nakręcić film o profesorze Rudolfie Weiglu, który sto lat temu opracował skuteczną szczepionkę przeciwko tyfusowi plamistemu – mówi Bogdan Miszczak, producent filmu. – Początkowo myśleliśmy o dokumencie fabularyzowanym, ale zorientowaliśmy się, że nie ma osób, które znały profesora Rudolfa Weigla i mogłyby o nim opowiedzieć. Doszliśmy do wniosku, że jednak warto zrobić coś więcej. Wtedy narodził się pomysł na film fabularny – kontynuuje.

Reżyserem filmu jest Marcin Głowacki, który ma na swoim koncie takie produkcje jak „Mój Biegun” czy „1800 gram”. Za zdjęcia odpowiada Mariusz Konopka, od kilku lat współpracujący z Telewizją Obiektyw. Scenariusz do filmu napisała Małgorzata Sobieszczańska. W obsadzie znaleźli się m. in.: Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Lesław Żurek, Peter Lucas, czy Maciej Słota.

Chcieliśmy zrobić coś na większą skalę, tak więc stworzyliśmy wspaniałą ekipę do pełnometrażowego filmu trwającego 1,5 godziny – zaznaczył Bogdan Miszczak.

Przypomnijmy, że zdjęcia do filmu trwały prawie 3 lata. Realizacja zdjęć została podzielona na trzy etapy. Pierwsza część zdjęć do filmu nagrywana była na przełomie października i listopada 2021 roku w Jaśle, Sanoku i Twierdzy Przemyśl. W ubiegłym roku realizowane były sceny historyczne: w Krośnie, w Muzeum Historycznym w Dukli, w Pałacu Załuskich w Iwoniczu, w Sanockim Skansenie oraz w Szkole Medycznej w Jaśle. Ostatnie ujęcia były realizowane w Bieczu oraz w Gorlicach, gdzie padł ostatni klaps.

Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Koproducentem filmu jest Podkarpacka Komisja Filmowa. Film uzyskał również wsparcie finansowe Województwa Podkarpackiego w ramach Podkarpackiego Regionalnego Funduszu Filmowego jako koproducent filmu. Sponsorem wspierającym jest GAZ-SYSTEM. Produkcję wsparły również lokalne firmy i podkarpackie samorządy.

Premiera filmu zaplanowana jest na październik. Zachęcamy do obejrzenia najnowszego zwiastunu filmu.

Link do trailera: https://youtu.be/g-8X6fRisGw

Zakończyły się zdjęcia do najnowszej produkcji Telewizji Obiektyw – link do materiału: https://youtu.be/RLvl-MVUQGc

OBIEKTYW Film Studio