środa, 19 czerwca, 2024

Zamek Drakuli i inne atrakcje Rumunii

0
Zamek Drakuli i inne atrakcje Rumunii
Udostępnij:

Najciekawsze miejsca w Rumunii poznali uczestnicy spotkania w Jasielskim Klubie Podróżnika. Przewodnikiem po Rumunii był Tomasz Dobrowolski. Spotkanie odbyło się 8 kwietnia 2015 r. w Czytelni Głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle, a współorganizatorem spotkania było Stowarzyszenie Podróżników „Za Horyzont”.
Jednym z najważniejszych zabytków Rumunii jest Sighisoara, miasto, które żyje historią. Miasto znane jest z powodu znakomicie zachowanego Starego Miasta. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, co roku w lipcu w starej twierdzy odbywa się Festiwal Średniowieczny. Tutaj też urodził się najbardziej znany Rumun świata, Vlad Palownik, bardziej znany jako Drakula. Kolejnym miejscem związanym z Drakulą jest bajkowy zamek Bran, najbardziej popularny obiekt turystyczny Rumunii. Chociaż Vlad Palownik nigdy tu nie mieszkał, to przyciąga tłumy zwiedzających.

Podróżując po Rumunii nie można również pominąć Brasova, zwanego “rumuńskim Krakowem”. Założony przez Krzyżaków, zasiedlony przez Sasów, zamieszkiwany przez Rumunów. Od setek lat łączy dwie nacje i dwie religie. Każdy znajdzie tu coś dla siebie: największy katolicki kościół między Wiedniem a Stambułem, fortyfikacje miejskie, setki knajpek i kawiarni.

Unikatowe w historii Europy są rumuńskie chłopskie zamki. Najsłynniejszy zamek znajduje się na szczycie stromej góry w Rasnovie. Zamek bez dworu czy pałacu, rozbudowany przez mieszczan i chłopów stanowił ważny punkt obronny przed licznymi najazdami i atakami ze strony sąsiadującego Imperium Otomańskiego.

Przebywając w Rumunii praktycznie nie musimy przeliczać tamtejszych cen na złotówki. Rumuńska waluta to 1 lej dzielący się na 100 bani, a jego kurs w stosunku do złotówki, to prawie 1:1. Generalnie bilety wstępu do muzeów, galerii i licznych zamków nie są wysokie. Do niektórych obiektów można wejść już za kilka złotych. Nieco więcej trzeba zapłacić za zakwaterowanie. W prywatnych kwaterach nocleg jednej osoby to ok. 60 zł – przykładowy 3-osobowy pokój to koszt 130-180 zł za dobę. Tradycyjnie droższe są hotele.

MBP Jasło

{gallery}galerie/2015_rok/mbp_atrakcje_rumunii{/gallery}