czwartek, 28 marca, 2024

Przygoda z Comeniusem

0
Przygoda z Comeniusem
Udostępnij:

Przełamanie bariery językowej, poznanie obyczajów i kultury innych krajów to cele projektu Comenius, w którym uczestniczy Zespół Szkół Publicznych w Bączalu Dolnym.
Od września 2013 ZSP w Bączalu Dolnym po raz pierwszy uczestniczy w partnerskim projekcie szkół „Ja i moja bajka”. W tym projekcie biorą udział szkoły z: Turcji, Hiszpanii, Czech, Irlandii Płn., Anglii oraz Grecji. Projekt koordynują nauczycielki języka angielskiego: Joanna Bosak i Barbara Łyszczarz.

Współpraca w ramach projektu skutkuje przede wszystkim wymianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i nauczyciele z różnych państw – mówi Maria Dziedzic, zastępca dyrektora Zespołu Szkół w Bączalu Dolnym.

Projekt dotyczy bajkowych opowieści na całym świecie. Uczniowie i nauczyciele mają za zadanie zbadać tradycyjne bajki oraz spojrzeć na podobieństwa oraz różnice w ich stylu, treści i językach. Uwieńczeniem tego projektu jest zachęcanie dzieci i młodzież do tworzenia własnych bajek i stworzenie jednej wspólnej książki, do której będzie dołączone nagrania cd i dvd z występami uczniów.

Jednym z elementów projektu są wyjazdy do szkół partnerskich. Nauczyciele i uczniowie z Zespołu Szkół Publicznych w Bączalu Dolnych odwiedzili do tej pory już pięć krajów. Rozpoczęli od Turcji (Ankara), następnie odwiedzili Hiszpanię (Katalonia – Barcelona i Solsona), Wielką Brytanię (Londyn), Irlandię Północną (Belfast), oraz Grecję (okolice Salonik).

W projekcie biorą udział przede wszystkim uczniowie gimnazjum. – Wszystkie grupy młodzieży biorące udział w projekcie pracują nad baśniami, które są rozsyłane do pozostałych szkół partnerskich i zaplanowano też stronę internetową naszego projektu. Każdy wyjazd poprzedzony jest dniem kultury danego państwa, do którego właśnie wyjeżdżamy. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowują prezentację państwa. Oprócz tego przygotowywaliśmy zawsze tradycyjne dania dla danej kuchni. Po powrocie z wyjazdu dzielili się wrażeniami ze swoimi kolegami i koleżankami – wylicza M. Dziedzic.

Kasia Kurowska, uczennica III kl. gimnazjum w ramach projektu była w Londynie. – Bardzo miło wspominam ten wyjazd. Dzieci były bardzo otwarte, podchodziły do nas, uczyłyśmy ich polskich słówek, na zakończenie dostałyśmy laurki. Wszyscy byli przyjaźnie do nas nastawieni, pomagali nam – zaznacza. – W Londynie było wspaniale, pierwszy raz leciałam samolotem. Londyn jest piękny, zrobił na mnie duże wrażenie. Takie wyjazdy, a także udział w projekcie pomaga nam oswoić się z językiem angielskim, nauczyć się, posługiwać, bo tam muszę radzić sobie sama – dodaje Elwira Solecka z II klasy gimnazjum.

Z kolei Gabrysia Kosiaty i Weronika Łyszczarz uczennice II klasy gimnazjum były w Irlandii. – Cieszyłam się, że mogłam pojechać do Irlandii, bo to było moje marzenie, bo podoba mi się ten kraj, ich kultura, zabytki. Dzięki udziale w tym projekcie rozwinęłam się pod względem językowym, a także nawiązały się przyjaźnie międzynarodowe – przyznaje Gabrysia. – Irlandia zrobiła na mnie duże wrażenie. Podobały mi się krajobrazy, dania, ludzie. Tam dużo wcześniej dzieci idą do szkoły, bo już 3-letnie, a nauczyciele mniej pomagają, dzieci muszą być bardziej samodzielne – dodaje Weronika.

Po wyjazdach do innych państw przyszedł czas na szkołę w Bączalu Dolnym i w marcu gościli zagranicznych partnerów. Do Bączala Dolnego przyjechała blisko trzydziestoosobowa grupa obcokrajowców. Podczas kilkudniowego pobytu nie tylko podsumowano dotychczasowe działania w ramach projektu, ale również obcokrajowcy mogli poznać uroki powiatu jasielskiego i okolic. W ramach wycieczek odwiedzili m.in. Karpacką Troję i Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie.

Ponadto w szkole – m.in. młodzież przygotowała bajkę Kopciuszek w języku angielskim oraz zaprezentowała tańce narodowe z każdego państwa.

Zanim zagraniczni goście udali się w drogę powrotną do swoich krajów zwiedzili Kraków, Wieliczkę, oraz były niemiecki obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.

W maju uczestnicy programu spotkają się w Pradze. Stolica Czech będzie ostatnim zjazdem w ramach tej edycji Comeniusa

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 14 z dnia 1 kwietnia tygodnika Nowe Podkarpacie