środa, 19 czerwca, 2024

Zaprzedać duszę świtom – Catherine Poulain „Wielki marynarz”

0
Zaprzedać duszę świtom – Catherine Poulain „Wielki marynarz”
Udostępnij:

20 sierpnia 2018 r. rozmawialiśmy w DKK „Liberatorium” Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle o książce Catherine Poulain „Wielki marynarz”.

Główna bohaterka Lily mierzy się ze swoim losem, pracując na statku rybackim. Chce odciąć się od przeszłości, która zdaje się być dla niej na tyle bolesna, że jest w stanie podjąć ten trud.

Powieść Poulain wzbudziła wiele emocji. Pojawiło się sporo zarzutów takich jak: brak konsekwencji literackiej, mało przekonujący rys charakterologiczny głównej bohaterki. Metaforyka francuskiej pisarki nie przekonała szczególnie Marii Kantor.

Sceptycznie do książki odniosła się także Stanisława Czernik:

– Trudno książkę Poulain zakwalifikować do określonego gatunku literackiego. Można zobaczyć w niej reportaż z pracy rybaków na Morzu Północnym, ich życia i konsekwencji morderczego wysiłku, obraz zniszczonych, zapyziałych miasteczek rybackich na rubieżach Stanów Zjednoczonych. Autorka nie stwarza żadnej perspektywy czy punktu zaczepienia dla zrozumienia tej narracji, pozostawiając w pamięci jedynie koszmarne obrazy katorżniczej pracy, wyzysku, degrengolady fizycznej i moralnej dzielnych skądinąd ludzi, przyjmujących swój los bez buntu, z uległością niewolnika, znieczulających się alkoholem i narkotykami.

Autorka powieści przez całe swoje życie zajmowała się typowo męskimi zawodami, które wykonywała przebywając w dziwnych miejscach. Miała więc wspaniałą okazję opisać to w książce, która właśnie z tego powodu jest wyjątkowa – broniła pisarki Barbara Tora.

Niezwykłe są opisy przyrody, morskich odmętów w których bezkresny ocean jest metaforą Boga – dodała Krystyna Ziemba.

– Cel podróży nie jest istotny. Najważniejsze to być w drodze – uważa Waldemar Tokarczyk. – W moim przypadku fascynacja geografią i podróżami zrodziły się z przeglądania starych map, atlasów i wciąż żywego mitu romantycznych wypraw. Niezwykle bliska jest mi filozofia amerykańskich hobo – kontynuował.

Na zakończenie polecił miłośnikom niezwykłych wypraw, książki Ilony Wiśniewskiej „Białe. Zimna wyspa Spitsbergen” i „Lud. Z grenlandzkiej wyspy”.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i WiMBP w Rzeszowie.

MBP Jasło