niedziela, 3 listopada, 2024

Proszę, dziękuję, przepraszam – czyli edukacja poprzez wiersze

0
Proszę, dziękuję, przepraszam – czyli edukacja poprzez wiersze
Udostępnij:

25 wychowanków z 6 placówek kształcenia specjalnego z Podkarpacia wzięło dziś udział w VII Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Szkół Specjalnych. W tym roku tematem przewodnim była grzeczność na co dzień w zachowaniu i mowie.

Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest Grażyna Wardęga, nauczyciel z Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Jaśle.

Organizuję go już po raz siódmy – mówi pani Grażyna. – To konkurs, na który zapraszamy dzieci i młodzież z placówek kształcenia specjalnego z terenu województwa podkarpackiego. Z frekwencją bywa różnie, rok temu było dwukrotnie więcej uczestników. W tym roku zgłosiło się ok. 30 osób, z czego pięcioro dzieci z powodu choroby nie dojechało.

Poziom konkursu był bardzo wysoki, interpretacje wierszy przedstawione przez niepełnosprawne dzieci budziły podziw i szacunek. Jak podkreślają organizatorzy, z roku na rok dzieci i młodzież są coraz lepiej przygotowane do występów, wiersze są coraz dłuższe i coraz trudniejsze, a interpretacja tych wierszy jest wręcz zawodowa.

– Poziom konkursu jest bardzo wysoki, przygotowane wiersze są długie, trudne i ciężkie do zapamiętania – podkreśla Barbara Łącka, dyrektor SOSW w Jaśle. – Niosą ze sobą naukę dla nie tylko dla uczniów, dla dorosłych pewnie też, jak się zachowywać, by lepiej nam było funkcjonować w życiu codziennym. W tym roku tematem przewodnim jest grzeczność na co dzień w zachowaniu i mowie, nawiązując z resztą do konkursu, który jest organizowany w naszej szkole. Dzieci próbują się zachowywać tak, by uzyskać jak największą liczbę punktów, a potem nagrody – wyjaśnia pani dyrektor.

Podczas trudnych obrad jury konkursowego Grażyna Wardęga przeprowadziła wśród uczestników mały quiz, sprawdzający jak młodzież przyswoiła sobie zasady poprawnego postępowania. Na wszystkie pytania padały bezbłędne odpowiedzi, to dowód na to, że wychowawczy cel konkursu został osiągnięty.

W przerwach czas oczekiwania umilały uczestnikom występy zespołu „Wesołe nutki” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle.

Na zakończenie były dyplomy, nagrody i wspólny poczęstunek.

– Ideą naszego konkursu jest to, by każdy kto wystąpi na scenie otrzymał nagrodę, dlatego też bardzo gorąco dziękujemy sponsorom, którzy nam pomagają –  podkreśla Wardęga.

Szczególne wyróżnienia jury przyznało 10 uczestnikom:

na poziomie szkoły podstawowej:

– Adamska Julia z Brzozowa
– Hajduk Agnieszka ze Strzyżowa
– Dziadura Daria   z Frysztaka

Na poziomie szkoły zawodowej:

– Bandyk Patrycja z Dębicy
– Kmiecik Beta z Dębicy|
– Kliś Kamil z Dębicy
– Koś Krystian ze Strzyżowa
– Brej Dorota z Jasła
– Sitnik Hubert z Frysztaka
– Zieliński Sebastian z Frysztaka

Ewa Wawro

{gallery}galerie/konkurs_recytatorski_SOSW{/gallery}