czwartek, 28 marca, 2024

Cerkiew w Kotani – perła łemkowskiej architektury

0
Cerkiew w Kotani – perła łemkowskiej architektury
Udostępnij:

To niezwykłe miejsce, w którym dzieło łemkowskich budowniczych doskonale współgra z klimatycznym otoczeniem.

Cerkiew w Kotani, to autentyczny przykład dziedzictwa kultury i historii Beskidu Niskiego. Na dziedziniec wchodzimy przez drewnianą bramkę pokrytą gontowym dachem. Wokół cerkwi zgromadzone są krzyże, piękne lapidarium kamieniarskiej sztuki łemkowskiej. Tuż obok rośnie ogromna lipa, podobno jest równie stara jak cerkiew. Obiekt otacza drewniane ogrodzenie z kamienną podmurówką. Nastrojowy klimat miejsca podkreślają rosnące obok piękne brzozy.

 

Dokładna data powstania cerkwi nie jest znana. Przypuszcza się, że był to rok 1841, ale mogła to być też data jej pierwszego większego remontu. Świątynia jest orientowana w kierunku wschodnim, o konstrukcji zrębowej, w całości obita gontem. Posiada typową dla cerkwi łemkowskich konstrukcję trójdzielną z wyodrębnioną nawą, babińcem i prezbiterium. Dachy posiadają pokrytą gontem konstrukcję namiotową.

Od 2001 roku trwają starania o przywrócenie dawnej świetności cerkwi. Zakupiono gont na naprawę wieży. W 2004 roku wyremontowano poszycie nawy i prezbiterium. W lipcu 2010 roku, po 48 latach, powróciło na swoje pierwotne miejsce szesnaście XVIII wiecznych ikon. Dzisiaj można je podziwiać w pełnej okazałości. W najbliższych tygodniach złożony zostanie zabytkowy ołtarz.

Jako ciekawostkę można podać, że wierna kopia kotańskiej cerkwi znajduje się w skansenie łemkowskim we Lwowie.

Miłośników oryginalnej łemkowskiej kultury zachęcam do odwiedzenia tego pięknego miejsca.

W każdą niedzielę o godzinie 10, odprawiana jest msza święta, w której udział pozwala w sposób niebagatelny poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca.

Roman Myśliwiec

{gallery}galerie/cerkiew_kotań{/gallery}