niedziela, 27 listopada, 2022

Kaplica w Mrukowej

0
Kaplica w Mrukowej
Udostępnij:

Na południe od wioski Mrukowa, w dolinie potoku Szczawa, która głęboko wcina się w masywy gór Trzy Kopce i Świerzowa, znajduje się warte odwiedzenia miejsce kultu Matki Bożej. Kaplica zbudowana została w 1906 roku w miejscu poprzedniej, drewnianej, która uległa zniszczeniu. W ołtarzu kaplicy znajduje się figura Matki Bożej, którą wykonali miejscowi rzemieślnicy. W południowej ścianie kaplicy wmurowany jest kamień piaskowca, któremu przypisuje się cudowne właściwości przywracania zdrowia odwiedzającym pielgrzymom. W pnącej się w górę w stronę kaplicy dolinie, w otoczeniu pięknego lasu, zbudowano czternaście stacji drogi krzyżowej.

Jak głosi legenda, w 1444 roku drogą przez Mrukową, transportowano z Węgier do Jasła figurę Matki Bożej. Zmęczeni tragarze, chcąc odpocząć, postawili figurę na przydrożnym kamieniu. Jakże byli zdziwieni, kiedy ruszając dalej w trasę podnieśli figurę i zobaczyli, że na kamieniu pozostał odcisk stopy Matki Bożej. Od tego wydarzenia kamień zasłynął z tajemniczych, dobroczynnych mocy. Jak można się domyślać, z tego powodu był regularnie odłupywany. Z biegiem czasu cudowny ślad stopy Matki Bożej uległ zatarciu, ale legenda przetrwała do dziś.

Przywieziona z Węgier czternastowieczna figura znajduje się dzisiaj w kościele parafialnym w Tarnowcu.

W pobliżu kaplicy stoi kamienna figura z wizerunkiem Chrystusa Ukrzyżowanego, a w jej wnęce znajduje się kamienna rzeźba Matki Bożej. W pobliżu jest źródełko nakryte kamienną grotą. Wypływająca z niej krystalicznie czysta woda, jak głosi legenda, ma moc uzdrawiającą.

Wędrówka malowniczą doliną potoku Szczawa z przystankami drogi krzyżowej, to propozycja warta niedzielnego spaceru, o każdej porze roku. Na skraj lasu, gdzie zaczynają się stacje drogi krzyżowej, można dojechać samochodem. Na wędrówkę do kaplicy i powrót trzeba zarezerwować ok. 2 godzin.

Roman Myśliwiec

{gallery}galerie/Mrukowa{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj