poniedziałek, 15 lipca, 2024

Żegnaj Doktorze …

0
Żegnaj Doktorze …
Udostępnij:

Rankiem 8 marca 2019 r., w wieku 88 lat zmarł śp. Zdzisław Szymański. W pamięci jaślan zapisał się jako szanowany lekarz medycyny i radiolog oraz długoletni dyrektor jasielskiego szpitala.

Przyszedł na świat 5 lutego 1931 r. w Sławęcinie. Ukończył szkołę podstawową w Skołyszynie i Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle. Po maturze, w latach 1951-1956, studiował na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie. Od 1957 r. pracował w jasielskiej służbie zdrowia przechodząc różne szczeble pracy zawodowej, m.in. lekarza wiejskiego ośrodka zdrowia, kierownika Przychodni, kierownika Powiatowego Wydziału Zdrowia po dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Jaśle. Funkcję dyrektora jasielskiego ZOZ pełnił przez trzynaście lat. Był też prezesem miejscowego Polskiego Czerwonego Krzyża.

Za jego kadencji w lecznictwie podstawowym powstało wiele wiejskich i gminnych ośrodków zdrowia, izb porodowych, przychodni lekarskich oraz aptek. W Jaśle i w Bieczu zmodernizowano również stare obiekty lecznictwa. Do głównego budynku szpitala jasielskiego dobudowano pawilon finansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Zdrowia, czego efektem było powstanie nowych oddziałów diagnostyki i apteki szpitalnej. Za jego dyrekcji szpital znacząco zwiększył też ilość łóżek, w tym dla noworodków.

W czasie blisko pięćdziesięcioletniej pracy lekarskiej śp. Zdzisław Szymański pełnił również inne funkcje społeczne i zawodowe. M.in. przez kilka dekad był bardzo aktywnym członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, w którym na przestrzeni lat pełnił różne funkcje statutowe w zarządzie i do chwili śmierci był członkiem komisji rewizyjnej. Kolejne władze SMJiRJ ceniły Doktora za nieprzeciętną inteligencję, mądre i cenne rady oraz duże poczucie humoru.

Był człowiekiem skromnym, szlachetnym, prawym i uczciwym, angażującym się z oddaniem w swoją pracę i służbę lekarską oraz społeczną. Był niewielki wzrostem, ale posiadał wielkie, wrażliwe, serdeczne serce i ogromną energię do życia i działania. Przez całe dorosłe życie dbał również o pamięć o swoim bracie – bohaterskim żołnierzu AK – Tadeuszu Szymańskim ps. „Borys”.

Z głębokim żalem żegnamy prawdziwego humanistę i przyjaciela ludzi. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy szczerego współczucia i solidarności w bólu. Pogrzeb śp. Zdzisława Szymańskiego odbędzie się w poniedziałek 11 marca. W Sanktuarium Antoniańskim – kościele franciszkańskim w Jaśle o 11.30 zostanie odmówiony różaniec, a o 12.00 odprawiona zostanie Msza św. żałobna. Po niej nastąpi odprowadzenie Zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku na Nowym Cmentarzu w Jaśle.

Wiesław Hap /SMJiRJ/