poniedziałek, 4 marca, 2024

Budowa drogi coraz bliżej

0
Budowa drogi coraz bliżej
Udostępnij:

Po wielu latach oczekiwań rozpocznie się realizacja jednej z ważniejszych inwestycji drogowych w Jaśle. To tzw. droga KG2, która połączy dwie krajówki, dzięki czemu będzie dużym skrótem dla samochodów jadących w kierunku Gorlic i tym samym znacznie usprawni komunikację w mieście

O budowie drogi nazwanej KG2 mówi się od wielu lat. Dotychczas kończyło się na planach. Końcem 2015 roku władze Jasła wróciły do tego pomysłu. Rozpatrywane były dwa przebiegi drogi, jeden bliżej wałów na rzece Jasiołce, drugi w oddaleniu. Wybrany został ten pierwszy.

Wloty i wyloty na istniejące drogi krajowe zlokalizowane będą przy rondzie „Solidarności” (droga krajowa nr 73) i w okolicach mostu na rzece Jasiołce przy ul. Piłsudskiego (droga krajowa nr 28). Tym samym na rondzie będzie wybudowany czwarty zjazd. W związku z realizacją przedsięwzięcia konieczne będą wyburzenia budynków mieszkalnych, gospodarczych oraz przemysłowych, kolidujących z zaprojektowaną trasą.

KG2 będzie drogą wojewódzką, co oznacza, że inwestorem będzie samorząd województwa podkarpackiego.

– Jasło jest miastem, w którym infrastruktura drogowa nie jest doskonała, co powoduje duże utrudnienia w przejazdach, korki, ale również to, że jest duże zapylenie spowodowane spalinami. Powstanie drogi KG2 umożliwi szybszy przejazd, bo samochody nie będą musiały nadrabiać kilometrów. Kierowcy nie będą musieli wjeżdżać do centrum, a jadący na Gorlice czy Nowy Żmigród nie będą musieli jeździć przez ulicę Lwowską. Ponadto przy tej ulicy znajduje się szpital i zdarza się, że karetka ma problem z wyjazdem. Na pewno ona bardzo usprawni ruch w Jaśle – mówi Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego.

Wstępnie oszacowano, że budowa blisko 1,5-kilometrowego odcinka nowej drogi będzie kosztować 15 mln zł. Jednak po otwarciu ofert przetargowych wartość robót budowlanych wzrosła do blisko 20 mln zł. – To bardzo trudny odcinek i dlatego kosztowny. Droga przebiega w pobliżu wałów, jest tam potok, więc trzeba wybudować most. Poza tym chcemy to zrobić porządnie, z chodnikiem, ścieżką rowerową – zaznacza wicemarszałek.

Dlatego zarząd województwa podkarpackiego zwrócił się do miasta Jasła z prośbą o wsparcie finansowe budowy KG2. W sumie miasto przekaże na ten cel w ciągu dwóch lat 4 mln 140 tys. zł. Koszt całej inwestycji, ma wynieść około 24 mln zł łącznie z odszkodowaniami za przejęte grunty. – To jedna z najważniejszych inwestycji drogowych w naszym mieście. Skierowanie ruchu na kierunku Pilzno – Krosno i Pilzno – Gorlice, odciąży ulicę Lwowską i tym samym poprawi sytuację komunikacyjną – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Teraz ruch należał do województwa, które musiało zwiększyć pieniądze na tę inwestycję. Na ostatniej sesji Sejmiku Województwa Podkarpackiego w Myczkowcach (7 czerwca br.) zabezpieczono prawie 20 mln zł. – Inwestycja będzie realizowana na zasadzie „zaprojektuj i zbuduj”. Ten rok poświęcony będzie na prace projektowe, a przyszły na jej wykonanie – wyjaśnia M. Kurowska.

Zakończenie planowane jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 24 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 14 czerwca br.