wtorek, 25 czerwca, 2024

Domowa elektrownia? Dlaczego nie!

0
Domowa elektrownia? Dlaczego nie!
Udostępnij:

Własna elektrownia w domu to dziś wyjątek, który z czasem może zamienić się w codzienność. Od połowy listopada, taka instalacja funkcjonuje w Jaśle. I jak zapewniają inwestorzy było warto wydać 20 tys. zł.
Własna elektrownia w domu to dziś wyjątek, który z czasem może zamienić się w codzienność. Od połowy listopada, taka instalacja funkcjonuje w Jaśle. I jak zapewniają inwestorzy było warto wydać 20 tys. zł. Fotowoltaika – bo i o niej mowa – to dziedzina nauki zajmująca się przetwarzaniem światła słonecznego w energię elektryczną. Specjalistami w tej dziedzinie są już Daniel Dębosz i Krzysztof Smagacki, właściciele firmy Suntechsystems w Jaśle. To oni, jako pierwsi w regionie, zainstalowali elektrownię fotowoltaiczną o mocy 2,5 kW. Na przysłowiowej własnej skórze testują jej możliwości.

– Cały czas możemy podglądać ją w internecie, sprawdzać, jakie w danym momencie ma uzyski. Zachęcając innych do instalowania u siebie tego typu źródeł energii odnawialnej, musimy ludziom coś konkretnego pokazać, bo nikt nie będzie przecież kupował kota w worku – mówi Daniel Dębosz. – Ile nasza elektrownia jest w stanie w ciągu roku wytworzyć „zielonej” energii obliczam przy pomocy specjalnego programu komputerowego.

Dla przykładu elektrownia pana Daniela jest w stanie wytworzyć ok. 3 tys. kWh rocznie. W zależności od pory roku, jednak w poszczególnych miesiącach jest różnie. Najgorszym miesiącem jest grudzień, styczeń uzyskuje się średnio 3-4 kWh dzienne, a w czerwcu kiedy dni są długie, nawet do 30 kWh.

My tę energię zużywamy na swoje potrzeby – podkreśla Dębosz. – Jest to super rozwiązanie dla firm pracujących w dzień, z dużym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Wtedy wykorzystamy całą energie wytworzoną w mikroźródle, jakim jest elektrownia fotowoltaiczna.

W jednym systemie

Elektrownia słoneczna została wykonana w tzw. systemie „On-grid”, czyli sprzężona z istniejącą siecią elektroenergetyczną budynku. To oznacza, że jeśli instalacja produkuje w danym momencie 2 kW, a potrzebuje dla siebie tylko 1 kW, to niewykorzystaną przez siebie „zieloną” energię właściciel elektrowni sprzedaję do sieci.

Obecnie w Polsce trwają parce nad ustawą o odnawialnych źródłach energii. Jak zwykle u nas sprawa się przeciąga w czasie, ale już są pewne sukcesy. Jest nim tzw. mały „trójpak”, umożliwiający o wiele prostsze procedury podłączenia do sieci.

Kosztowna „impreza”?

Jeszcze 2-3 lata temu tego typu instalacje kosztowały zdecydowanie więcej. Z roku na rok ceny spadają. Dziś za domową elektrownię trzeba dać ok. 20 tys. zł. – Ale co bardzo ważne, nie jest stworzona na kiepskiej jakości podzespołach tylko na markowych, które są poddawane rygorystycznym wymaganiom certyfikacyjnym, a to oznacza, że ich trwałość będzie dużo wyższa – zapewnia Dębosz. – Dobrze i profesjonalnie wykonana instalacja spokojnie powinna działać ok. 20 lat.

Przy dzisiejszym systemie wsparcia przez państwo i instalowaniu minielektowni z wykorzystaniem dotacji od państwa, poniesione koszty zwrócą się po ok. 12 latach. Wprawdzie z czasem jej moc spadnie, ale po 20 latach będzie jeszcze osiągać ok 80 % swojej wyjściowej mocy. – Po wejściu docelowej ustawy o odnawialnych źródłach energii, na co Unia nas bardzo naciska, to czas zwrotu spadnie. Trzeba zaznaczyć, że jesteśmy jednym z ostatnich krajów w Unii, który jeszcze tego nie wprowadził. Potęgą są tu Niemcy – podkreśla Dębosz.

Jak podkreśla jasielski przedsiębiorca koszt instalacji wprawdzie jest dość duży, ale np. Bank Ochrony Środowiska udziela dotacji, pokrywając nawet połowę kosztów.

Oszczędne gospodarowanie energią

Dodatkowo do elektrowni dołożony jest system inteligentnego zarządzania energią w budynku po to, by uzyskać jak największe oszczędności. – Dla przykładu, jeśli gospodyni nastawia pranie, to czeka ono w pralce do momentu, aż będzie energia ze słońca. Jeśli włączamy zmywarkę, to automatycznie uruchomi się ona dopiero wówczas, jak uzyskamy energię ze słońca. Oczywiście możemy zmienić priorytety działania poszczególnych urządzeń i poboru energii – wyjaśnia Dębosz.

Dlaczego mini elektrownia a nie solary?

Solary z fotowoltaiką mają dwie wspólne cechy: to, że zainstalowane są zazwyczaj na dachu i że korzystają z energii słonecznej. I na tym podobieństwo się kończy. Solary grzeją ciepłą wodę, którą możemy wykorzystywać w swoim gospodarstwie. W przypadku wytworzonego przez minielektrownię prądu mamy praktycznie nieograniczone możliwości. Chcemy ciepłą wodę? Podłączamy grzałkę lub pompę ciepła i proszę bardzo. Chcemy uruchomić jakikolwiek sprzęt elektryczny w domu? Żaden problem. – A jak mamy nadmiar energii, to ją sprzedajemy i nic się nie marnuje. A z solarami jest tak, że mamy 300 litrów cieplej wody, a tyle do mycia nie zużyjemy. Nadwyżki też nie damy sąsiadowi – podkreśla pan Daniel.

Inteligentny dom

Elektrownie fotowoltaiczne, to nie jedyna dziedzina, którą zajmuje się firma z Jasła. Pan Daniel pracuje nad projektem, który nazywa „inteligentny dom”. – Z każdego miejsca na świecie, gdzie tylko jest dostęp do internetu, będzie można włączyć światła w domu lub sterować podlewaniem ogrodu, otworzyć bramę…czy też zostać poinformowanym na e-mail o tradycyjnym liście od listonosza. Dodatkowo dom będzie cały czas rozpoznawał, gdzie ktoś jest i będą temu przypisane różne akcje. Jeśli np. wejdziemy do jakiegoś pomieszczenia, to system zarejestruje i załączy nam uprzednio przypisane do funkcji światło, a zgasi automatycznie w korytarzu. To jedno z wielu zastosowań, jakie są możliwe – mówi z błyskiem pasjonata w oczach pan Daniel.

A co ze hakerami? – pytamy. – System musi być bardzo dobrze zabezpieczonym, bo po wejściu do niego, dom stoi praktycznie otworem dla włamywacza. I będzie bezpiecznie, włamanie praktycznie będzie niemożliwe – zapewnia.

Ewa Wawro

Ramka

Dotacje

Inwestujący w instalacje fotowoltaiczne mają wiele możliwości skorzystania z dostępnych preferencyjnych kredytów, funduszy pomocowych Unii Europejskiej, a także środków ze specjalnie powołanych instytucji państwowych. Do najbardziej popularnych należą: Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko Regionalne Programy Operacyjne (RPO),Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, Programy Wdrażane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

{gallery}galerie/domowa_elektrownia{/gallery}