niedziela, 7 sierpnia, 2022

DPS w Foluszu będzie remontowany

0
DPS  w Foluszu będzie remontowany
Udostępnij:

W Domu Pomocy Społecznej w Foluszu będzie gruntowny remont, a pracowników czekają szkolenia podnoszące kwalifikacje. Na to zadanie powiat dostał pieniądze w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy.
Do końca 2014 r. Powiat Jasielski zrealizować ma projekt „Poprawa jakości usług świadczonych przez DPS w Foluszu poprzez wykonanie prac remontowych i modernizacyjnych w pawilonach, zagospodarowanie terenu oraz podniesienie kwalifikacji personelu”. Zadanie kosztować ma blisko 1,5 mln zł brutto, z czego wkład własny powiatu stanowi 15% – ok. 180 tys. zł.

– Głównym celem projektu jest polepszenie warunków życia mieszkańców DPS-u w Foluszu, zapewnienie im większego bezpieczeństwa i szerszej oferty w zakresie rekreacji i utrzymania sprawności psychofizycznej. Programem tym objęty został także personel, który ma poodnosić swoje kwalifikacje i umiejętności – wyjaśnia Starosta Jasielski Adam Kmiecik.

W pawilonie 10 nastąpi wymiana systemu sygnalizacji alarmu pożarowego. Rozbudowany zostanie również monitoring zewnętrzny i wewnętrzny. W każdym pawilonie będą pomieszczenia dostosowane na potrzeby izolatek z „miękkimi” ścianami, wyposażone w łóżko, sanitariaty i monitoring.

– Pomieszczenia te są potrzebne, bo w DPS-ie przebywają osoby z zaburzeniami psychicznymi, skłonne do agresywnych zachowań. W ramach projektu zostanie też utworzony park sportowo-rekreacyjny i kompleks rehabilitacyjny. Poprawi to kondycję fizyczną i psychiczną mieszkańców, podnosząc tym samym ich jakość życia i funkcjonowania w DPS – dodaje starosta.

W ramach kompleksu rehabilitacyjnego zostanie urządzona sala do ćwiczeń usprawniających typu „fitness”, sala kinezyterapii i balneoterapii. W parku wybudowane będą alejki spacerowe, kąciki relaksacyjne, boiska do siatkówki i koszykówki oraz zamontowane urządzenia do ćwiczeń zewnętrznych.

Projektem objęci zostali także pracownicy DPS-u. Swoje kwalifikacje będą podnosili uczestnicząc w szkoleniach, kursach i studiach podyplomowych, m.in. z nowych form opieki, terapii i metod pracy z osobami niepełnosprawnymi, a także z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Realizacja projektu pozwoli na poprawę jakości życia mieszkańców i warunków pracy personelu. Podniesie także poczucie bezpieczeństwa osób mieszkających i pracujących w DPS. Zwiększy zakres i jakość usług świadczonych przez Dom Opieki Społecznej w Foluszu.

dr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj