środa, 1 lutego, 2023

Jednokierunkowa? Aż się prosi!

0
Jednokierunkowa? Aż się prosi!
Udostępnij:

Mieszkańcy ul. Przybyszowskiego mają dość polowania na miejsce parkingowe pod własnym blokiem. Kierowcy narzekają na trudności z przejazdem. Rozwiązanie problemu wydaje się proste.

Ulica Przybyszowskiego do długich nie należy. Zwykła dwukierunkowa, osiedlowa droga, jakich w Jaśle jest wiele. Co ją wyróżnia? To, że wyminięcie się z jadącym naprzeciwka samochodem bywa nie lada wyczynem.

 

Wzdłuż ulicy zawsze stoi sznur samochodów. I nie ma się co dziwić, z jednej strony osiedle bloków, z drugiej domy jednorodzinne. Do tego kilka przychodni i gabinetów medycznych, wynajmujących na osiedlu lokale.

– Zaparkowanie samochodu w pobliżu swojego bloku graniczy często z cudem – mówi Jerzy Filipowicz, mieszkaniec osiedla. – A jak już się to uda, to potem znów jest problem by wyjechać, bo drogę blokują inne zaparkowane samochody.

– Wymijanie się samochodów jest praktycznie niemożliwe – mówi Kazimierz Poniatowski, mieszkaniec jednego z tamtejszych bloków. – Całe szczęście, że ulica jest prosta. Wjeżdżając w nią z jednej strony, kierowca widzi, czy z naprzeciwko nic nie jedzie. Jeśli tak, to może na chwilę się zatrzymać i go przepuścić. Gorzej, jeśli ktoś wyjeżdża z rzędu zaparkowanych samochodów, wówczas widoczność jest ograniczona – dodaje pan Kazimierz.

Grupa zdesperowanych tą sytuacją mieszkańców zwróciła się do radnego RMJ Janusza Przetacznika z prośbą o interwencję.

– 27 grudnia ub. r. złożyłem w tej spawie stosowną interpelację do burmistrza Jasła – informuje Przetacznik. – Najprostszym i najtańszym dla miasta rozwiązaniem, poprawiającym komunikacje wzdłuż tej ulicy, jest wprowadzenie na niej ruchu jednokierunkowego. Należy także zastanowić się, czy może korzystniejsze byłoby poszerzenie pasa drogowego kosztem zwężenia chodnika – zauważa radny.

Władze miasta szybko zareagowały na interpelację, choć odpowiedzi na nią jeszcze nie przygotowano.

– Obecnie pracujemy nad propozycjami najlepszych rozwiązań dotyczących tej ulicy. Nie chcemy przedstawiać dokładnych informacji w tej sprawie przed zajęciem ostatecznego stanowiska i udzieleniem odpowiedzi na interpelację – wyjaśnia Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ.

Jeśli sugerowane przez mieszkańców i radnego Przetacznika rozwiązanie przejdzie, ulica Przybyszowskiego będzie jednokierunkowa. Wystarczy, że UMJ, po wcześniejszym zaopiniowaniu przez Powiatowy Zarząd Dróg, złoży do starostwa powiatowego wniosek o zmianę organizacji ruchu. Przy dobrych układach procedura potrwa ok. miesiąca, a to oznacza, że pod koniec lutego zmiany mogłyby zostać wprowadzone.

Jak będzie? Zobaczymy.

Ewa Wawro

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj