sobota, 23 września, 2023

Jerzy Nowosielski – reżyser przestrzeni

0
Jerzy Nowosielski – reżyser przestrzeni
Udostępnij:

Dyskusyjny Klub Książki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle zaprasza na rozmowę o Jerzym Nowosielskim, która będzie się opierać na biografii malarza „Nietoperz w świątyni” Krystyny Czerni.
Autorka w rozmowie z Anną Manicką tak określa malarstwo Nowosielskiego: Wprowadził bakcyl awangardy do odwiecznych bizantyńskich kanonów. (…) Był reżyserem przestrzeni, potrafił ją zorkiestrować kolorystycznie.

Nowosielski to malarz niezwykłej miary. Gruntowne wykształcenie teologiczne jak i warsztat malarski pozwalały mu na żonglerkę różnymi estetykami. Krystyna Czerni w rzetelnej biografii, nie pozbawionej trudnych wątków, w sposób przystępny przybliża postać jednego z najwybitniejszych malarzy XX wieku.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy w projekcie Dyskusyjnych Klubów Książki WiMBP w Rzeszowie pod hasłem „Podkarpackie rozmowy o książkach”. Projekt przygotowany jest przez Instytut Książki i British Council oraz WiMBP w Rzeszowie.

Spotkanie odbędzie się 15 stycznia 2013 r. MBP w Jaśle, ul. Kołłątaja 1, godz. 16.00

MBP w Jaśle

Jerzy Nowosielski (ur. w 1923, zm. 2011m.) – polski malarz, rysownik, scenograf, filozof, i teolog prawoslawny. Uważany za jednego z najwybitniejszych współczesnych pisarzy ikon.

.

 

NAJNOWSZE

POPULARNE