wtorek, 31 stycznia, 2023

Maraton masażu dla Kacperka

0
Maraton masażu dla Kacperka
Udostępnij:

3,5-letni Kacperek Socha cierpi na wiele schorzeń, m.in. choruje na mózgowe porażenie dziecięce, padaczkę lekooporną, nie chodzi, nie siedzi. Wymaga stałej i kosztownej rehabilitacji, która przewyższa możliwości finansowe rodziców. Stąd inicjatywa grupy fizjoterapeutów i masażystów związanych z jasielskim „Medykiem”, aby wesprzeć leczenie Kacpra poprzez organizację maratonu masażu, który odbędzie 20 i 21 stycznia br.

Kacperek Socha urodził się 20 czerwca 2013 r. w 38. tygodniu ciąży. Po porodzie dostał 10 punktów w skali Apgar. Nic nie zapowiadało, że może dziać się z nim coś niedobrego. Tym bardziej, że ciąża przebiegała prawidłowo. – Na początku miał niewielkie problemy z oddychaniem, dlatego został zabrany do inkubatora, miał podawany tlen. Początkowo badania nie wykazały nic niepokojącego. Dopiero na drugi dzień stan Kacpra gwałtownie się pogorszył, przestał oddychać. Zaczęła się dramatyczna walka o jego życie – opowiada Katarzyna Socha, mama Kacpra. Badania wykazały odmę płucną obustronną, sepsę, pojawiły się problemy z serduszkiem i doszło do niewydolności oddechowej, krążenia oraz nerek. Stan był krytyczny, a lekarze nie dawali mu szans na przeżycie. Był wielokrotnie reanimowany. Doszło do niedotlenienia mózgu, w wyniku którego stwierdzono u Kacperka krwawienia śródczaszkowe IV stopnia, encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną oraz leukomalacje (dziury w mózgu). Kacperek choruje na mózgowe porażenie dziecięce w postaci czterokończynowego niedowładu spastycznego i ciężką padaczkę lekooporną – zespół westa, ma małogłowie, a jego rozwój psychomotoryczny jest opóźniony. Kacperek nie chodzi, nie siedzi. Słyszy, ale nie wiadomo czy rozumie, nie ma z nim kontaktu wzrokowego. – Nie wiemy co się stało, bo przecież po urodzeniu wszystko było dobrze. Lekarze mówią, że zrobili wszystko prawidłowo, że widocznie musiało już być coś wcześniej. Chodziłam regularnie do lekarza, badałam się i żadne badania nie wykazały, żeby coś miało być tak – zaznacza pani Katarzyna.

Szansa na przeszczep

Chłopiec wymaga stałej opieki, jest wyłącznie zdany na pomoc swoich bliskich. Wymaga codziennej, intensywnej i bardzo kosztownej rehabilitacji, dzięki której zaczyna powoli robić postępy. – Musi być rehabilitowany, żeby nie dopuścić do bolesnych przykurczów, żeby nie miał deformacji. Chcielibyśmy, aby udało mu się ustabilizować głowę, żeby kiedyś mógł usiąść. To nasze marzenie – dodaje. Miesięczny koszt rehabilitacji wynosi ok. 1000 zł. Dla rodziny to spory wydatek, ale robią wszystko, by pomóc synkowi. Udaje im się to dzięki akcji zbiórki nakrętek, wpłatom z jednego procenta, pomocy fundacji. – Inaczej nie byłoby nas stać utrzymać się z jednej pensji, bo pracuje tylko mąż, żeby Kacperek miał codzienną rehabilitację, turnusy. Bardzo pomaga nam rodzina, znajomi – przyznaje.

Problemem są też ataki padaczkowe. Wprawdzie udało się je zmniejszyć dzięki różnym lekom, ale nie zostały do końca wyeliminowane. Kacperek ma je codziennie i niestety one hamują jego rozwój. – Nadzieją jest przeszczep komórek macierzystych. Dowiedzieliśmy się o tym niedawno i czekamy na decyzję lekarzy. Później komisja bioetyczna musi wydać zgodę na 5 przeszczepów. To terapia eksperymentalna, ale daje wielkie nadzieje. U niektórych dzieci wyeliminowała ataki padaczkowe, zaczęły iść dalej rozwojowo. Chcemy spróbować. Koszt to 30 tys. zł. Na razie nie mamy tej kwoty, ale zrobimy wszystko, żeby ją uzbierać i pomóc Kacperkowi – mówi Katarzyna Socha.

Maraton masażu

Pomóc rodzinie w zdobyciu pieniędzy potrzebnych na leczenie i rehabilitację Kacpra postanowiła zorganizować grupa fizjoterapeutów i masażystów związanych z jasielskim „Medykiem”, którzy chcą wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności. Joanna Hajnas oraz Tomasz Rachfalski, absolwenci szkoły podjęli się organizacji „maratonu masażu”. W dniach 20-21 stycznia br. Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle zamieni się w centrum pomocy charytatywnej. – Wsparcie dla naszej idei zadeklarowała szkoła poprzez nieodpłatne użyczenie pomieszczeń oraz sprzętu do masażu na czas trwania akcji, a także inni absolwenci jasielskiego „Medyka”, którzy zgodzili się poświęcić swój czas, wiedzę i umiejętności, aby w ten sposób wspomóc Kacpra i jego rodziców w walce z ciężką chorobą – mówią organizatorzy maratonu.

Akcja potrwa dwa dni i będzie miała formę „maratonu masażu”, z którego dochód zostanie w całości przekazany na subkonto Kacpra w Fundacji „Słoneczko”. Z masażu będzie mógł skorzystać każdy, kto uprzednio zapisze się na zabieg telefonicznie lub mailowo u organizatorów akcji. Minimalna kwota za skorzystanie z masażu wynosi 20 zł, jednakże organizatorzy zachęcają do wpłacania wyższych kwot. Wpłat można będzie dokonać podczas trwania maratonu.

Akcja rozpocznie się w piątek 20 stycznia o godz. 16. W ten dzień z masażu będzie można skorzystać do godz. 22. W sobotę 21 stycznia z zabiegów będzie można skorzystać w godzinach 10-19. Organizatorzy oferują różne rodzajów masażu, począwszy od klasycznego, przez sportowy i relaksacyjny, po masaż kamieniami. Oprócz samego masażu, będzie można również uzyskać fachową poradę z zakresu fizjoterapii od doświadczonych terapeutów.

ZAPISY NA MARATON MASAŻU

Aby wziąć udział w akcji i wspomóc Kacpra, należy uprzednio zapisać się telefonicznie lub mailowo u organizatorów na konkretny dzień i godzinę podając swoje imię i nazwisko. Kontakt: Joanna – tel. 533 543 506, Tomasz – tel. 889 682 318, e-mail: tomasz.rachfalski@gmail.com

POMÓŻ INACZEJ

Organizatorzy zachęcają również do pomocy tych, którzy z różnych względów nie będą mogli skorzystać z zabiegów w trakcie maratonu, a którym los Kacpra nie jest obojętny. W takiej sytuacji można wesprzeć chłopca przekazując na jego rzecz 1% podatku, bądź dokonując wpłaty na konto w Fundacji „Słoneczko”.

1% podatku dla Kacperka: KRS 0000186434, cel szczegółowy: Kacper Socha 510/S

Można też przekazać darowiznę:

Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Słoneczko”
Stawnica 33A, 77-400 Złotów
Spółdzielczy Bank Ludowy w Zakrzewie oddział Złotów – 89 8944 0003 0000 2088 2000 0010, w tytule wpłaty: Kacper Socha 510/S

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w wydaniu nr 54 z dnia 18 stycznia br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj