wtorek, 27 lutego, 2024

MUM w „Leszczyńskim”

0
MUM w „Leszczyńskim”
Udostępnij:

W ostatnich trzech latach szkolnych (2010–2013) w I Liceum Ogólnokształcącym im. Kr. Stanisława Leszczyńskiego w Jaśle prowadzone były zajęcia w ramach tzw. Młodzieżowych Uniwersytetów Matematycznych. Program współfinansowany był przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zajęcia odbywały się w sześciu grupach: trzy grupy zajęć wyrównawczych i trzy zajęć rozszerzających. W każdej z grup przeprowadzono 147 godzin zajęć. Uczestniczyło łącznie 87 uczniów (ci sami przez trzy lata). Zajęcia prowadzili nauczyciele naszej Szkoły (trzy osoby) oraz dwie osoby uczące matematyki w innych szkołach w Jaśle. W każdym roku szkolnym uczniowie mieli dwukrotnie kilkugodzinne zajęcia z pracownikami Uniwersytetu Rzeszowskiego, który w naszym województwie był odpowiedzialny za przeprowadzenie programu obejmującego, poza województwem podkarpackim, także województwo małopolskie oraz lubelskie.

Przeprowadzone zostały także, w każdym roku szkolnym, konkursy matematyczne dla uczestników programu. W pierwszym roku trwania projektu dwie laureatki konkursu „Zostań Pitagorasem – MUM” wyjechały na obóz wakacyjno – naukowy do Kudowej Zdroju; w następnym roku trzy laureatki były na obozie w Rumii, a w minionym roku szkolnym także trzy laureatki uzyskały skierowanie na obóz do Rytra.

 – Nie są jeszcze znane wyniki z egzaminu maturalnego z matematyki w bieżącym roku szkolnym, ale należy sądzić, że udział tak licznej grupy tegorocznych maturzystów w dodatkowych zajęciach z matematyki przez trzy lata nauki, przyczynił się do uzyskania wysokich wyników na tym egzaminie, a także pozwolił na lepsze przygotowanie do podjęcia studiów na kierunkach, na których matematyka jest ważnym przedmiotem nauczania – ocenia Kazimierz Poniatowski, jeden z wykładowców zajęć w ramach MUM.

„Leszczyński” to jedyna szkoła z powiatu jasielskiego, która zgłosiła swój udział w programie Młodzieżowych Uniwersytetów Matematycznych i wzięła w nim udział.

Zbigniew Głowacki
I LO w Jaśle