niedziela, 3 listopada, 2024

Nadzieje na most rosną

0
Nadzieje na most rosną
Udostępnij:

Od wielu lat mieszkańcy osiedla Gądki w Jaśle oczekują szybszego połączenia drogowego z centrum miasta. Miałby im to zapewnić most, który planują wybudować władze miasta. Czy inwestycja dojdzie do skutku?

Przypomnijmy. Od ponad 20 lat mieszkańcy Gądek zabiegali o dopuszczenie przejazdu dla samochód osobowych przez kładką na rzece Wisłoce. To ułatwiłoby im życie i skróciło czas dojazdu do domów, bo jadąc przez osiedle Niegłowice nadkładają 4,5 km. O swoich potrzebach przekonali włodarzy miasta. Została sporządzona ekspertyza techniczna, koncepcja przebudowy, a później projekt. Jednak ze względu na wiele problemów m.in. braki w dokumentacji, a przede wszystkim brak pozwolenia na budowę, burmistrz Ryszard Pabian postanowił odstąpić od tego pomysłu. Zaproponował budowę nowego mostu na Wisłoce łączącego osiedle Gądki z ulicą Szopena. Podczas spotkania mieszkańcy przyjęli ten pomysł z radością.

Miałby powstać most z ruchem dwukierunkowym, chodnikami, o ograniczonej nośności z możliwością do przejazdu służb ratunkowych. To jak bardzo jest potrzebny widoczne jest teraz, gdy trwa remont mostu na ulicy 3 Maja. Tworzące się korki znacznie opóźniają czas dojazdu.

Na spotkaniu z mieszkańcami władze deklarowały, że jeżeli przygotowanie projektu i uzyskanie wszystkich pozwoleń pójdzie zgodnie z planem, to budowa mostu może rozpocząć się w 2018 roku. Na jakim etapie jest inwestycja? – Projekt jest w trakcie opracowania. Mam nadzieje, że zgodnie z planem pozwolenie na budowę uzyskamy w tym roku, a wtedy będziemy mogli przygotować inwestycję również pod kątem finansowania. Dla mnie podstawą jest pozwolenie na budowę, jeśli to się uda to śmiem twierdzić, że jest inwestycją, która w 100 proc. będzie realizowana – mówi Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Koszt zadania szacowany jest na 5-5,5 mln zł. Miasto będzie ubiegać się dofinansowanie budowy mostu. A nawet jeżeli nie uda się go zdobyć, to inwestycja zostanie zrealizowana z budżetu miasta.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 14 z dnia 5 kwietnia br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie