niedziela, 8 września, 2024

Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku

0
Pamiętają o Katyniu i Smoleńsku
Udostępnij:

Przed pomnikiem „Golgota Wschodu” oraz tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy smoleńskiej odbyły się uroczystości związane z 77. rocznicą zbrodni katyńskiej i 7. rocznicą katastrofy prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem

Złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy tradycyjnie poprzedziła msza święta w intencji ojczyzny, ofiar zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej, która odprawiona została w kościele farnym w Jaśle.

Przed pomnikiem „Golgota Wschodu” usytuowanym na skwerze przed I Liceum Ogólnokształcącym im. króla Stanisława Leszczyńskiego odbył się apel pamięci. Wojciech Piękoś odczytał listę wszystkich 96 osób, które 10 kwietnia 2010 roku były na pokładzie prezydenckiego samolotu. Wśród nich był jaślanin, senator Stanisław Zając, który był inicjatorem wybudowania w Jaśle pomnika upamiętniającego ofiary zbrodni katyńskiej. – Siedem lat temu, dokładnie 10 kwietnia w godzinach porannych robotnicy przywieźli dwa kamienie, które miały upamiętniać Golgotę Wschodu tych, którzy zginęli na Sybirze i w Katyniu. 10 kwietnia 2010 roku sprawił, że w tym miejscu pojawił trzeci kamień, a na nim tablica poświęcona ofiarom Smoleńska – wspomina Alicja Zając, wdowa po zmarłym tragicznie senatorze Stanisławie Zającu. – Tak jak powiedział dziś ksiądz dziekan, winniśmy pamięć zmarłym, bo zmarli nigdy nas nie opuszczają. Dziękuję wszystkim za obecność i trwanie przy nas w oczekiwaniu na prawdę.

Alicja Zając odniosła się również do ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej. Jeszcze nie wiadomo kiedy zostanie z grobu wyjęte ciało Stanisława Zająca. – Będziemy o tym zawiadomieni. To decyzja prokuratury. My możemy tylko prosić o modlitwę w tym szczególnym czasie, kiedy tak wiele rodzin i naszych bliskich przeżywa chwile wyjmowania ciała z grobu i powtórnego pogrzebu. Nie jest to przecież nasza wina. Ktoś podjął takie decyzje. My teraz, tak jak cierpimy przez tych siedem lat będziemy mieć dodane jeszcze kolejne cierpienie. To wszystko jest po to, abyśmy poznali prawdę i abyśmy w kraju i na świecie wiedzieli jak zginęli, a może, dlaczego zginęli – mówiła łamiącym się głosem senator.

Obchody rocznicowe Stowarzyszenie im. Senatora Stanisława Zająca zakończyło przemówienie starosty jasielskiego Adama Pawlusia, w którym znalazło się wiele odniesień do aktualnej sytuacji politycznej oraz zmian kulturowych, jakie zachodzą w Europie.

W uroczystościach wzięli udział m.in. parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele służb mundurowych, szkół i wielu instytucji, a także młodzież.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 15 z dnia 12 kwietnia br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie