niedziela, 8 września, 2024

Nagrodzili ludzi „Solidarności”

0
Nagrodzili ludzi „Solidarności”
Udostępnij:

W 35. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego podkarpacka „Solidarność” uhonorowała osoby które walczyły o wolność i angażowały się w działalność związkową

 

Uroczystość wręczenia tytułów „Zasłużony dla Regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność” odbyła się 13 grudnia w Jasielskim Domu Kultury. – Przed kilku laty postanowiliśmy, aby decyzją zarządu regionu, aby tym tytułem uhonorować ludzi, którzy aktualnie nie pełnią żadnych funkcji związkowych, niekoniecznie byli na pierwszych stronach gazet, którzy niekoniecznie byli na pierwszej linii frontu w czasach karnawału „Solidarności”, w późniejszych latach. Wyróżniamy różne osoby, nawet takie, które były bezimienne, które np. przenosiły bibułę m.in. w Iwoniczu czy innych miastach, miasteczkach naszego regionu. Decyzję kto będzie wyróżniony podejmuje zarząd regionu, a o jej przyznanie wnioskują organizacje związkowe zrzeszone w naszym regionie, także struktury emerytów, którzy aktywnie działają – mówi Tadeusz Majchrowicz, przewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „Solidarność”.

Wśród wyróżnionych znalazło się osiem osób. Marian Berestecki – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. W czasie stanu wojennego był działaczem podziemia. W marcu 1989 roku wznowił przynależność do Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” Pracowników KHS „KROSNO”. Pełnił następujące funkcje związkowe: członka Komisji Międzyzakładowej NSZZ „S”; delegata na WZD Regionu Podkarpacie NSZZ „S”; przewodniczącego Komisji Wydziałowej NSZZ „S” w PZ II w KHS „Krosno”. Te funkcje sprawował nieprzerwanie do roku 2008, kiedy uzyskał uprawnienia emerytalne. Obecnie nadal udziela się w życiu związku, będąc członkiem Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „S” w Krosno Glass Sp. z o.o.

Edward Stój – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. Pełnił następujące funkcje związkowe: w latach 1989-1990 członek KZ NSZZ „S” w OBR Jasło; w latach 1990-1992 członek Prezydium KZ NSZZ „S” w OBR Jasło; w latach 1992-2004 przewodniczący KZ NSZZ „S” w OBR Jasło; w latach 1994-2006 delegat na WZD Regionu Podkarpacie NSZZ „S”; w latach 1994-2006 członek ZR Podkarpacie NSZZ „S”; w latach 2004-2006 członek Prezydium ZR Podkarpacie NSZZ „S”; w latach 1998-2006 regionalny koordynator ds. BHP.

Andrzej Kachlik – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. Od września 1980 r. sprawował funkcję przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Podkarpackich Zakładach Rafineryjnych w Jaśle, a następnie przewodniczącego Komisji Wydziałowej i Zakładowej w zakładzie pracy. 15 grudnia 1981 aresztowany. Przetrzymywany przez KM MO w Jaśle i KM MO w Krośnie. Zwolniony 16 grudnia. Związany ze strukturami podziemnymi jasielskiej „S”. W latach 1982-1984 uczestnik mszy św. za ojczyznę, kolporter ulotek i podziemnego „Biuletynu Informacyjnego” wydawanego w Jaśle przez Komitet Koordynacyjny. W 1985 roku zwolniony z pracy. Był Delegatem na I Walne Zebranie Delegatów Regionu Małopolska, jak również Delegatem na I Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”. W latach 1990-1994 pełnił funkcję burmistrza Jasła.

Wiesław Staniszewski – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. Był jednym z organizatorów struktur NSZZ „Solidarność” w Podkarpackich Zakładach Rafineryjnych w Jaśle. Związany ze strukturami podziemnymi jasielskiej „S”. W czasie stanu wojennego drukował i rozpowszechniał publikacje nielegalnych wydawnictw. Współtwórca spotkań w ramach Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Domu Parafialnym przy ul. Krasińskiego w Jaśle.

Jego mieszkanie było wielokrotnie rewidowane, przesłuchiwano również jego żonę. W 1988 r. ukarany grzywną za rozpowszechnianie nielegalnych wydawnictw.

W 1989 r. aktywnie włączył się w reaktywację związku w Podkarpackich Zakładach Rafineryjnych.

Jan Walaszczyk – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. W marcu 1989 roku wznowił przynależność do Organizacji Zakładowej NSZZ „S” w krośnieńskim WSK. Nie pełnił co prawda funkcji we władzach statutowych, jednak aktywnie uczestniczył w jej działaniach. Po uzyskaniu uprawnień emerytalnych został członkiem Koła Emerytów i Rencistów NSZZ „S”, gdzie również działa z dużym zaangażowaniem. Ponadto jest członkiem samorządu osiedla.

Edward Zyguła – do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. Był jednym z organizatorów struktur związku w Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej w Jaśle.

Po wprowadzeniu stanu wojennego podjął współpracę z podziemnymi strukturami jasielskiej „Solidarności”. Włączył się w kolportaż publikacji niezależnych wydawnictw związkowych i patriotycznych. Ponadto uczestniczył w spotkaniach Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Jaśle, jak również mszach św. za ojczyznę. W 1989 r. aktywnie włączył się w reaktywację związku w PKS. Pełnił następujące funkcje związkowe: przewodniczącego Komisji Zakładowej NSZZ „S”; delegata na WZD Regionu Podkarpacie NSZZ „S”; członka Rady Międzyregionalnej Sekcji Pracowników PKS NSZZ „S” Województwa Podkarpackiego. Funkcje te sprawował nieprzerwanie do 2012 r., kiedy uzyskał uprawnienia emerytalne.

Pośmiertnie uhonorowany został Stanisław Galon i Stanisław Kopera.

Śp. Stanisław Galon przez ok. 40 lat był pracownikiem ZTS „Gamrat – Erg” w Jaśle. W 1980 r., gdy powstawał NSZZ „Solidarność”, włączył się w jego organizowanie w swoim zakładzie pracy. Od września 1980 roku, pełnił funkcję przewodniczącego Komitetu Założycielskiego. Do „S” w tym zakładzie należało wkrótce ponad 3 tys. pracowników. Podczas pierwszego spotkania przedstawicieli jasielskich i okolicznych zakładów pracy, zaangażowanych w tworzenie nowego związku (25.10.1980 r.), został wybrany zastępcą przewodniczącego powołanego wówczas Międzyzakładowego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Jaśle. Był delegatem na Zjazd Regionalny oraz na Zjazd Krajowy. Po wprowadzeniu stanu wojennego włączył się w kolportaż publikacji niezależnych wydawnictw związkowych i patriotycznych. W okresie 5.11.1982 – 4.02.1983 r., jako jeden z sześciu jaślan, przebywał w Czerwonym Borze, w specjalnym obozie wojskowym dla działaczy „S”. Po reaktywowaniu związku włączył się w działalność na terenie zakładu, a w 1992 r. został wybrany z-cą przewodniczącego Komisji Zakładowej.

Był delegatem na II Krajowy Zjazd Delegatów NSZZ „Solidarność”, który odbył się w dniach 20-25.04.1990 r. w hali Olivii w Gdańsku. W latach 1992-1998 był sekretarzem Rady Krajowej Sekcji Przemysłu Zbrojeniowego NSZZ „Solidarność”, a w kadencji 2006 – 2010 przewodniczącym komisji rewizyjnej tej sekcji. W 1998 r. został wybrany z-cą przewodniczącego Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ „S” w Krośnie i przewodniczył jasielskiej Delegaturze Zarządu Regionu, sprawując tę funkcję do przedwczesnej śmierci 28 czerwca 2013 r.

Śp. Stanisław Kopera do NSZZ „Solidarność” przystąpił w roku 1980. Był jednym z organizatorów struktur związku w PKS w Jaśle. Pomagał w zakładaniu zakładowych organizacji związkowych w jasielskich zakładach pracy, jak również byłego województwa krośnieńskiego. Od września do października 1980 r. pełnił funkcję z-cy przewodniczącego Regionalnego Komitetu Organizacyjnego NSZZ „S” w Krośnie. Od października 1980 r. do maja 1981 r. wchodził w skład zarządu Podkarpackiego Regionalnego Komitetu Założycielskiego NSZZ „S” w Krośnie. Po ogłoszeniu stanu wojennego został internowany. Przebywał w ośrodkach odosobnienia w Uhercach i Łupkowie. Zwolniony z internowania 17 sierpnia 1982 r. nie zaprzestał swojej działalności. Podjął współpracę z podziemnymi strukturami „S” w Jaśle. Kolportował ulotki oraz nielegalne wydawnictwa oraz uczestniczył spotkaniach Duszpasterstwa Ludzi Pracy w Jaśle, jak również mszach św. za Ojczyznę. Posiadał status pokrzywdzonego.

Wręczeniu tytułów towarzyszył koncert tematycznie związany z rocznicą wprowadzenia stanu wojennego. Utwory patriotyczne zaprezentowali uczniowie Prywatnej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Jaśle. Następnie w kościele pw. św. Stanisława BM w Jaśle odbyła się msza święta w intencji ojczyzny i ofiar stanu wojennego. Liturgii przewodniczył ks. Krzysztof Mijal – kapelan podkarpackiej „Solidarności”.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w wydaniu nr 51 z dnia 21 grudnia br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie