poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Nie ma chętnych na rozbudowę szpitala

0
Nie ma chętnych na rozbudowę szpitala
Udostępnij:

Nie ruszyły jeszcze race przy rozbudowie jasielskiego szpitala, bo wciąż nie ma wykonawcy. Dwa przetargi zakończyły się fiaskiem. Czy trzeci, który zostanie ogłoszony niebawem, przyniesie rozstrzygnięcie?

Rozbudowa Szpitala Specjalistycznego w Jaśle jest priorytetową i największą inwestycją powiatu jasielskiego. Najważniejsze jest dostosowanie bloku operacyjnego i centralnej sterylizatorni do najnowszych standardów Ministerstwa Zdrowia.

Wartość prac oszacowano na 18,6 mln zł. Władze powiatu planowały, że rozpoczną się w sierpniu. Tak się jednak nie stało. – Mam nadzieję, że rozbudowa rozpocznie się jesienią. W pierwszym postępowaniu nie zgłosiła się żadna firma, a w drugim tylko jedna. Oferta, którą złożyła przewyższała o około 6 mln zł środki przeznaczone na inwestycję. Dlatego przetarg został unieważniony. W tej chwili trwają prace nad zmianą opisu technicznego dokumentacji. Mam nadzieję, że to przyczyni się do zwiększenia konkurencyjności i do lepszych warunków dla firm wykonawczych na realizację tego zadania – wyjaśnia Adam Pawluś, starosta jasielski.

W najbliższych dniach ogłoszony zostanie trzeci przetarg.

Poza przebudową blok wyposażony zostanie w nowoczesny sprzęt. Nie zwiększy się jego powierzchnia, bo nadal będzie trzysalowy, ale dodatkowo powstanie sala wybudzeniowa, której do tej pory nie było. Zmniejszy się też liczba łóżek, ale pojawią się pokoje 2-osobowe z łazienką.

Szpital złożył też wniosek o dofinansowanie inwestycji do RPO. Stawka jest duża, a do zdobycia 10 mln zł. Czy to się uda, będzie wiadomo w październiku br.

Niezależnie od tego miały rozpocząć się prace budowlane, ponieważ pieniądze zostały zabezpieczone w budżecie. – Inwestycja musi zakończyć się do października 2018 roku. Nie mamy jeszcze przyznanej dotacji w ramach RPO, ale posiadamy zabezpieczenie środków w budżecie powiatu i szpital może procedować ogłoszenie tego przetargu. Przewidywany cykl realizacji to około 10 miesięcy, więc spokojnie zdążymy spokojnie z realizacją – przyznaje starosta.

To nie jedyna inwestycja. Szpital stara się też o pozyskanie funduszy unijnych na remont i wyposażenie oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej. Projekt realizuje wspólnie ze Szpitalem Klinicznym we Lwowie. Dzięki temu poszerzony zostałby zakres usług na oddziale chirurgicznym i onkologicznym, zakupiony nowoczesny sprzęt i poprawie uległyby warunki sanitarne. Szpital ma szansę na pozyskanie blisko 5,7 mln zł. Końcem roku rozstrzygnie się, czy uda się zdobyć dofinansowanie.

Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”

Tekst ukazał się w numerze 35 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 30 sierpnia br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj