poniedziałek, 17 czerwca, 2024

Nowy samochód burmistrza „pod lupą” radnego

0
Nowy samochód burmistrza „pod lupą” radnego
Udostępnij:

Nowiutka Skoda Superb Combi to nowy samochód kupiony z publicznej kasy przez włodarzy Jasła. Kosztował 136 tys. zł. – Czy taki wydatek był uzasadniony? – pyta burmistrza radny Jan Pierzchała.

Zaparkowanej często przed budynkiem UMJ Skody Superb Combi trudno nie zauważyć. Piękna sylwetka i „blask” nowości z daleka rzucają się w oczy. Na samochód zwrócił uwagę także jeden z jasielskich radnych. Oburzony kosztownym zakupem, na ostatniej sesji Rady Miejskiej Jasła, złożył w tej sprawie do burmistrza stosowną interpelację. – Czy z punku widzenia trudnej sytuacji życiowej mieszkańców Jasła, borykającymi się z trudnościami finansowymi, brakiem perspektyw dla młodych ludzi, zakup nowego samochodu służbowego był konieczny – pyta w złożonej przez siebie interpelacji Jan Pierzchała, radny RMJ. Twierdzi, że o planowanym zakupie radni nie zostali wcześniej poinformowani, a jego zdaniem powinni. – Poprzedni samochód służbowy burmistrza był jeszcze w dobrym stanie wizualnym jak i technicznym – czytamy w interpelacji. W swoim wystąpieniu na sesji, sugerując niegospodarność włodarzy Jasła powoływał się na fakt, że prezydent Krosna jeździ dużo tańszym i kupionym z „drugiej” ręki samochodem służbowym.

skan interpelacji Pierzchała

Radny Piechała oczekuje teraz na pisemną odpowiedź na interpelację, ale już na sesji usłyszał komentarz burmistrza Ryszarda Pabiana.

Samochód opel vectra zakupiony został nie sześć lat temu, jak pan twierdzi, a dziewięć lat temu i ma obecnie przebieg ponad 400 tys. km. W niektórych instytucjach nakazem jest wymiana samochodu służbowego po 2-3 latach. Dziewięcioletni samochód z takim przebiegiem trudno nazwać luksusowym, a tak pan starał się przedstawić to auto – ripostował burmistrz Pabian. Odniósł się także do zarzutu, że o planowanej inwestycji nikt nie informował mieszkańców Jasła. – Nie wiem co miał pan na myśli mówiąc, że przy poprzednim zakupie (opel vectra kupiony przez miasto, kiedy burmistrzem została Maria Kurowska – dop. red.) poinformowano o tym wcześniej mieszkańców. Nie przypominam sobie by wtedy jakieś referendum było przeprowadzane – uciął.

Czy zakup był konieczny?

Nowy samochodu kupiony został w ramach budżetu uchwalonego przez Radę Miejską Jasła. Procedura związana z nabyciem samochodu została przeprowadzona poprzez zapytanie ofertowe. Wybrano Skodę Superb Combi – cena 136.220 zł. Wspomniany Opel Vectra ma być sprzedany.

– Zakup ten był niezbędny, w związku ze stanem technicznym oraz przebiegiem samochodu posiadanego dotychczas. Liczyły się głównie względy bezpieczeństwa – informuje nas Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ. – Warto zaznaczyć, że w ponad 60 proc. z samochodu służbowego korzystają pracownicy Urzędu Miasta, a nie tylko burmistrz. Związane jest to z korzystniejszym dla Urzędu rozliczeniem kosztów. Przy wyjazdach służbowych w pierwszej kolejności pracownicy korzystają z samochodu służbowego, a dopiero jeśli ten jest zajęty, to z samochodu prywatnego. W takich przypadkach rozliczanie delegacji wychodzi jednak drożej.

Na stanie UMJ są jeszcze dwa samochody, z których korzysta Straż Miejska: Peugeot Partner, rok produkcji 2005 r. i Ford Transit, rok produkcji 2014 r.

W Krośnie używane i przypisane

Prezydent Krosna wymienia służbowy samochód co trzy lata. Obecnie jeździ Peugeotem 508, rok prod. 2012. Kupiony był w marcu ub. r. za 64 500 zł, w dniu zakupu miał przebieg 70 000 km, teraz 112 500 km. Wcześniej przez trzy lata prezydent Krosna jeździł Skodą Superb, rok prod. 2008. Przy wymianie na nowy, stary został sprzedany.

Polityka „samochodowa” Krosna jeszcze w jednym różni się od zwyczajów w Jaśle. Samochód prezydenta to samochód prezydenta, choć czasem, szczególnie przy wyjazdach służbowych np. do Warszawy, korzystają z niego także inni pracownicy. Wydziały, którym samochód służbowy jest niezbędny do wykonywania codziennej pracy mają do dyspozycji przypisane im pojazdy. I tak Straż Miejska: Skoda Fabia – rok prod. 2006, Dacia Logan – rok prod. 2007, Citroen Berlingo – rok prod. 2005, Volkswagen T-4 – rok prod. 1993. Wydział Drogownictwa i Wydział Gospodarki Komunalnej mają do dyspozycji Fiaty Panda, rok prod. 2004. W razie potrzeby korzystają z nich także inni urzędnicy, dodatkowo – na mocy stosownych porozumień – korzystają z samochodów prywatnych do celów służbowych.

Starosta jasielski jeździ pięcioletnią Skodą Superb

Mariusz Sepioł, starosta powiatu jasielskiego korzysta z samochodu służbowego Skoda Superb zakupionego w grudniu 2011 roku za kwotę: 105.900 zł. W razie potrzeby, samochód ten pozostaje także do dyspozycji członków Zarządu Powiatu Jasielskiego, a sporadycznie radnych Rady Powiatu w Jaśle. W ramach wykonywania obowiązków służbowych, korzystają również inni pracownicy – ilość takich wyjazdów uzależniona jest od potrzeb i w ostatnim miesiącu stanowiły one około 40 %.

W poprzedniej kadencji, w latach 2004 – 2011, starosta korzystał z samochodu służbowego Ford Mondeo, który został sprzedany w drodze przetargu nieograniczonego w styczniu 2013 roku.

Starostwo Powiatowe w Jaśle posiada 3 samochody służbowe tj.: Skoda Superb – rok produkcji 2011, Suzuki Jimny – rok produkcji 2009, Opel Corsa – rok produkcji 2004.

Suzuki Jimny wykorzystywany jest do codziennych wyjazdów pracowników starostwa prowadzących nadzór nad lasami niebędącymi własnością Skarbu Państwa położonymi na terenie powiatu. Pozostałe samochody służbowe służą nie tylko pracownikom Starostwa Powiatowego w Jaśle, ale również pracownikom Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle do wyjazdów w teren dla celów wizji lokalnej w ramach złożonych wniosków o uzyskanie dofinansowania ze środków PFRON oraz pracy z rodzinami zastępczymi.

Ewa Wawro