piątek, 12 lipca, 2024

Barwny świat wosku

0
Udostępnij:

Muzeum Regionalne w Jaśle wraz z Muzeum Centrum Kultury Południowego Zemplina w Trebiszowie zaprasza na wystawę słowackiej artystki Soňy Košarovej pt. „Barwny świat wosku”. Wernisaż wystawy odbędzie się 14 września o godzinie 16.00. Ekspozycja będzie udostępniona odwiedzającym do 6 listopada.

Soňa Košarová urodziła się na północnych Morawach, w miejscowości Opava. Tam mieszkała przez pierwsze dziesięć lat swojego życia. Potem rodzina przeniosła się na wschodnią Słowację do miasta Michalovce, gdzie artystka spędziła swoje „lata miłych wspomnień”: czasów szkolnych, przyjaźni, pierwszych zauroczeń i gdzie ukończyła szkołę rolniczą. Tam poznała miłość swojego życia i przeniosła się do Trebiszowa.

Jest babcią, matką, żoną i kobietą, ale w natłoku problemów dnia codziennego stara się znajdować miejsce na inny świat – świat sztuki i pasji twórczej. Swoją kreatywność realizuje w różnych gatunkach: chętnie szyje, szydełkuje, tka, rysuje i maluje. W rysunku i malarstwie upatruje swój własny raj na ziemi. Od młodości interesowała się różnymi technikami plastycznymi, ale najbardziej odpowiada jej enkaustyka, jest zakochana w malowaniu gorącym woskiem. W swojej twórczości kieruje się takim mottem: „Dzięki teorii wiem, dzięki praktyce czuję; lepsza niewielka praktyka niż wieka teoria.”

Enkaustyka, to technika, która została odkryta już w starożytności, stosowana w Egipcie, Grecji oraz Rzymie. Najbardziej znanym przykładem dzieł wykonanych w tej technice są malowane na drewnie antyczne portrety pogrzebowe z Fayum. W średniowieczu technika uległa jednak zapomnieniu. Dziś pozostaje mało znana, choć warta poznania. Jest to technika, w której wykorzystuje się do malowania gorący wosk pszczeli zmieszany z pigmentami. Wosk topi się i płynny nakłada gorącym narzędziem np. szpachelką, lub specjalnym żelazkiem na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Prace wykonane tą techniką charakteryzują się dużą trwałością, odpornością na wilgoć oraz głębią i blaskiem kolorów. Są jednak mało odporne na wysoką temperaturę. Enkaustyka jest niezwykle inspirującą techniką. Daje możliwość wykorzystania bardzo wielu efektów strukturalnych i barwnych. Jest to gra kolorów i wyobraźni, która przynosi wiele niespodzianek i daje mnóstwo radości.

Soňa Košarová „Barwny świat wosku”, od 14 września do 6 listopada 2016 r., Muzeum Regionalne w Jaśle, ul. Kadyiego 11,

/dr/