niedziela, 21 kwietnia, 2024

Oszustwa metodą na „wypadek” w powiecie jasielskim – seniorka straciła 75 tysięcy złotych

0
Oszustwa metodą na „wypadek” w powiecie jasielskim – seniorka straciła 75 tysięcy złotych
fot. KPP Jasło
Udostępnij:

W ubiegłym tygodniu w powiecie jasielskim miały miejsce dwie próby oszustwa metodą na „wypadek”. Jedna z nich zakończyła się niepowodzeniem, dzięki czujności mieszkanki gminy Tarnowiec. Niestety, w drugim przypadku oszuści osiągnęli swój cel i pozyskali 75 tysięcy złotych należące do mieszkanki Jasła.

Oba zdarzenia miały miejsce w miniony wtorek. Schemat sprawców był bardzo podobny. Warto dodać, że w obu przypadkach oszuści dzwonili z zagranicznych numerów telefonów.

Do mieszkanki gminy Tarnowiec zadzwonił telefon. Dzwoniący mężczyzna poinformował kobietę, że jej córka jest sprawcą wypadku drogowego. Jeśli chce, aby córka uniknęła aresztu, to musi przekazać pieniądze w kwocie 40 tysięcy złotych mężczyźnie, który za jakiś czas po nie przyjedzie. 67-latka zachowała się bardzo przytomnie i powiedziała mężczyźnie, że zadzwoni do córki i z nią porozmawia. W ten sposób skutecznie odstraszyła oszusta, który nie przyjechał po pieniądze, ani też więcej nie zadzwonił. Ponadto kobieta od razu powiadomiła policję o zaistniałym zdarzeniu.

W drugim przypadku do mieszkanki Jasła również zadzwonił telefon. Oszust podający się za wnuczka, powiedział, że przebywa aktualnie w Niemczech. Dodał, że spowodował wypadek drogowy, w skutek którego ciężarna kobieta poroniła. Jedyną opcją uniknięcia przez niego więzienia, jest przekazanie pieniędzy w kwocie 75 tysięcy złotych. Seniorka miała przekazać swoje oszczędności mężczyźnie, który się po nie zgłosi. Oszuści zabronili jej się rozłączyć, aż do momentu przekazania środków. Kobieta uwierzyła w tę historię i oddała swoje oszczędności.

Policja po raz kolejny ostrzega przed oszustami, którzy wymyślają różne metody, aby nas okraść, dlatego pamiętaj:

•    Policja ani prokuratura nigdy nie prosi o wpłacenie pieniędzy
•    nie wręczaj swoich pieniędzy obcym
•    jeśli zadzwoni do Ciebie ktoś bliski z obcego numeru telefonu z informacją o jakimś zdarzeniu, w którym brał udział, to rozłącz się i zadzwoń do niego, albo innego członka rodziny i zweryfikuj tę wiadomość
•    jeśli dzwoni do Ciebie pracownik banku z informacją, że „Twoje pieniądze są zagrożone i natychmiast musisz je wypłacić lub przelać na inne konto” – rozłącz się i zadzwoń do swojego banku lub udaj się do najbliższej placówki, żeby sprawdzić tę informację
•    nie instaluj żadnych aplikacji (np. AnyDesk) polecanych przez rzekomych konsultantów, pracowników banków, policjantów czy prokuratorów

W każdym przypadku, jeśli zorientujesz się, że padłeś lub mogłeś paść ofiarą oszusta natychmiast poinformuj odpowiednie służby!

KPP Jasło