środa, 30 listopada, 2022

Prokurator zdecyduje

0
Prokurator zdecyduje
Udostępnij:

Jeszcze w tym miesiącu Prokuratora Rejonowa w Jaśle zdecyduje czy zajmie się sprawą prywatyzacji byłych Zakładów Tworzyw Sztucznych Gamrat. Zawiadomienie o uzasadnionych podejrzeniach popełnienia przestępstw przez byłego ministra Skarbu Państwa Aleksandra Grada oraz Krzysztofa Moskę, prezesa Gamrat S.A wpłynęło początkiem maja br. Złożył je Tadeusz Baniak, jeden z pierwszych członków jasielskiej Solidarności, później członek SLD, obecnie nie związany z żadną partią, służbowo dyr. MOSiR w Jaśle.

Pisaliśmy o tym tutaj: Czy prokuratura zajmie się prywatyzacją Gamratu?

Zaraz po otrzymaniu zawiadomienia przesłaliśmy je do Komendy Powiatowej Policji celem sprawdzenia okoliczności podniesionych przez pana Tadeusza Baniaka, w szczególności przyjęcia od niego protokołu ustnego zawiadomienia o przestępstwie, a następnie sprawdzenia podawanych przez niego faktów – mówi Jan Dziuban, prokurator rejonowy w Jaśle. – Prokurator dopiero po przeprowadzeniu dowodów może podjąć decyzję dotyczącą ewentualnego wszczęcia postepowania przygotowawczego albo jego odmowy. Postępowanie prowadzone jest w kierunku zaistnienia przestępstwa z art. 231 KK, który mówi o tym, że jeżeli funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Na tym etapie nie jestem w stanie powiedzieć, w jakim kierunku postępowanie pójdzie, mogę jedynie dodać, że cały proces prywatyzacji i formalności z tym związane były długotrwałe, ktoś ustalał te ceny, sprawdzał, trudno jest więc odnosić się do zarzutów pana Baniaka.

Po wykonaniu wstępnych czynności które prokuratura ma obowiązek przeprowadzić, prokurator podejmie decyzję, czy jest uzasadnione podejrzenie popełnienie przestępstwa i czy dalsze postępowanie zostanie wszczęte.

Kiedy to nastąpi? – Na pewno jeszcze w tym miesiącu – zapowiada Dziuban.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj