czwartek, 28 marca, 2024

Zuzia i Kuba na topie

0
Zuzia i Kuba na topie
Udostępnij:

Wybór imienia dla nowonarodzonego dziecka zawsze budzi emocje. Nic dziwnego, bo ma wpływ na całe jego życie. Zuzanna i Jakub to najchętniej wybierane imiona w Jaśle w 2016 roku.

Imię jest bardzo ważne w życiu każdego człowieka. To jeden z elementów tożsamości dziecka, na który bezpośredni wpływ mają rodzice. Nic więc dziwnego, że jego wybór nie zawsze jest łatwy. Każdy chce, aby imię, które wybierze było wyjątkowe i niepowtarzalne. O tym, jakie nadamy swojemu dziecku decyduje nasz gust – czy wolimy imiona tradycyjne, czy oryginalne. Na nasz wybór mają wpływ tradycje rodzinne, moda – podyktowana kiedyś postaciami literackimi, a obecnie serialami telewizyjnymi, marzenia, aspiracje społeczne, oczekiwania wobec malca oraz snobizm.

Coraz więcej dzieci rodzi się za granicą

W Jaśle przez kilka lat tendencja w nadawaniu imion nie zmieniała się. Królowała Julia i Jakub. W 2015 r. nastąpiła zmiana. Wówczas Julię i Lenę zastąpiła Milena, a Jakuba – Szymon. W 2016 roku na pierwszą pozycję w kategorii imion żeńskich weszła Zuzanna. Natomiast wśród męskich na pierwsze miejsce wrócił Jakub.

Ponadto wśród najczęściej nadawanych imion znalazły się: Lena, Antoni, Maja, Julia, Filip, Emilia, Fabian, Amelia, Aleksandra, Szymon.

Sporadycznie pojawiały się: Władysław, Katarzyna, Robert, Barbara, Karina, Stefan, Artur, Dominika, Andrzej, Róża, Grzegorz, Dorota. Pojawiają się też imiona zaczerpnięte z innych kultur, krajów np. Olivier, Nelly, Jessica, Vanessa. Nic w tym dziwnego, bo coraz więcej kobiet rodzi dzieci za granicą. W 2016 roku ta liczba przekroczyła setkę.

Dużym zaskoczeniem dla pracowników urzędu była w 2015 roku propozycja imienia – Thuraya. – Ojcem dziewczynki jest cudzoziemiec i wraz z rodziną mieszka za granicą. Thuraya jest dla nas egzotycznym imieniem. Miałam wątpliwości, czy zarejestrować imię o takim brzmieniu – zaznacza Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Urzędu Miasta w Jaśle. Jednak zgodnie z art. 59 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego zezwala na nadawanie imion obcych, ale w powszechnym znaczeniu ma być przypisane do danej płci, dlatego też nie było w tej sprawie decyzji odmownej.

Oryginalne nie znaczy lepsze

Niektórzy rodzice starają się być oryginalni i wybierają dla swoich dzieci imiona bardzo wyszukane, nietuzinkowe, rzadkie, przy czym czasami zatracają poczucie estetyki w kompozycji imienia z nazwiskiem. Takie rodzicielskie wybory mogą w przyszłości narazić dziecko na złośliwości w środowisku rówieśniczym. Bowiem może się zdarzyć, że wybrane przez rodzica imię, w połączeniu z pospolicie brzmiącym nazwiskiem jest obiektem drwin, jak np. połączenie imienia Jessica ze swojsko brzmiącym nazwiskiem Nóżka. A to w konsekwencji w dorosłym życiu nieraz prowadzi do zmiany egzotycznego imienia – mówi kierownik jasielskiego USC.

Imię można zmienić w ciągu 6 miesięcy od zarejestrowania dziecka w USC. Rodzice nie muszą uzasadniać, czym jest to podyktowane. – Rzadko to się zdarza. Na 1000 urodzeń były 1-2 sytuacje – dodaje A. Wójcik.

Imię można zmienić w trybie administracyjnym, z ważnych względów. Zanim dziecko ukończy 18. rok życia, to wniosek składają oboje rodzice, przy czym gdy ma ukończone 13 lat to potrzebna jest zgoda dziecka.

W tamtym roku USC w Jaśle wydał 23 decyzje dotyczące zmiany imion i nazwisk, ale większość dotyczy nazwisk. – Najwięcej zmian związane jest z tym, gdy panie po rozwodzie przegapią 3-miesięczny termin powrotu do nazwiska noszonego przed zawarciem ślubu – wyjaśnia.

Więcej urodzeń i zgonów

W 2016 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaśle sporządzono 1191 aktów urodzenia. To więcej niż w 2015 roku, kiedy ta liczba wynosiła 1130.

W ubiegłym roku zmarło 724 osoby. To dużo porównując poprzednie lata, kiedy ta liczba kształtowała się powyżej 600, np. w 2015 r. – 675. Podobną liczbę zgonów zanotowano w 1986 r. i wynosiła ona 714.

Najpopularniejsze imiona w Polsce w 2016 r.

męskie

Antoni – 4307
Jakub – 4266
Szymon – 3966
Jan – 3775
Filip – 3270

żeńskie

Zuzanna – 4306
Julia – 4199
Lena – 4146
Maja – 4066
Zofia – 3845

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w wydaniu nr 54 z dnia 18 stycznia br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie