poniedziałek, 6 lutego, 2023

Kościół z Bączala Dolnego – historia niezwykła

0
Kościół z Bączala Dolnego – historia niezwykła
Udostępnij:

W Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku na niewielkim wzgórzu, znajduje się perełka architektoniczna przeniesiona z ziemi jasielskiej w postaci drewnianego kościoła z Bączala Dolnego. Był on jednym z pierwszych obiektów w powiecie jasielskim, który został wpisany do rejestru zabytków.

Kościół p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy znajduje się na szlaku architektury drewnianej województwa podkarpackiego na trasie sanocko-dynowskiej. Kościół ten, jest jednym z głównych obiektów w zbiorach Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku w którym znajduje się od 1975 roku, kiedy to przeniesiono go z Bączala Dolnego. Proces przeniesienia i oznakowania całej świątyni trwał stosunkowo długo, ponieważ pomysłodawcą tej inicjatywy przyświecał cel, przeniesienia obiektu w formie niezmienionej. Świątynia ta pochodzi najprawdopodobniej z 1667 roku i jest uważana za jeden z najcenniejszych obiektów sakralnych w południowo-wschodniej Polsce.

Jest to duża, orientowana (czyli ołtarz świątyni skierowany jest w stronę wschodnią, w stronę z której miał przyjść Jezus) drewniana świątynia, która została wzniesiona w tradycji gotyckiej z bali jodłowych na kamiennej podmurówce. Pierwotnie obiekt ten miał pełnić funkcję nie tylko sakralną ale i również obronną. Na uwagę zasługuje fakt, że kościół zbudowany jest z dwóch niezależnych części tzn. korpusu oraz wieży, której dolna część pełni rolę przedsionka. Do kościoła prowadzą dwa wejścia, jedno znajdujące się naprzeciw ołtarza czyli od zachodniej strony oraz drugie, nieco mniejsze od strony południowej. Świątynia ta posiada charakterystyczną dla tego stylu trójdzielną sylwetkę składającą się z trójbocznego prezbiterium, z zakrystii która połączona jest z małym skarbcem oraz z przyległą wieżę o konstrukcji słupowo-ramowej. Wnętrze obiektu oświetlają okna, znajdujące się na południowej ścianie korpusu. Kościół pokryty jest tradycyjnym gontem, co wzbogaca jego wartość historyczno – zabytkową.

Niezwykle bogate jest gotycko – barokowe wnętrze kościoła. W ołtarzu głównym znajduje się obraz św. Walentego, który prezentuje ów świętego w biskupich szatach liturgicznych podczas przywracania wzroku małemu dziecku. Dodatkowo w ołtarzu głównym jest również płaskorzeźba prezentująca scenę, jakj Matka Boska przekazuje szkaplerz św. Karmelitance i św. Szymonowi Stockowi. Oprócz ołtarza głównego, w świątyni znajdują się również dwa nieco mniejsze ołtarze, jeden po stronie północnej, prezentujący Świętą Rodzinę oraz drugi po stronie południowej, poświęcony Przemienieniu Pańskiemu. Na uwagę zasługuje również rzucająca się w oczy późnogotycka belka tęczowa z rzeźbami Maryi i św. Jana, datowana na XVI wiek. Na belce można dostrzec łaciński napis „Attendite et videte si est Dolor”, który oznacza „Obaczcie i przypatrzcie się, czy jest boleść jako boleść moja”. Obok wejścia do zakrystii zawieszona jest późnorenesansowa ambona wykończona okazałym baldachimem. Ciekawym elementem jest również późnogotycka chrzcielnica, która jest bogato zdobiona liliami heraldycznymi. Warto również zwrócić uwagę na późnogotyckie portale oraz okucia drzwi obok wejścia do zakrystii oraz wejścia południowego do nawy.

Sam kościółek jest położony na niewielkim wzniesieniu, co dodaje mu majestatyczności. Wokół świątyni po jej przeniesieniu do Sanoka, zrekonstruowano murowane ogrodzenie, które jest dopełnieniem całego wizerunku obiektu i odgradza teren wokół kościoła od pozostałej części skansenu.

Obecnie świątynia ta jest głównie wykorzystywana do ceremonii ślubnych, ze względu na swój zabytkowy charter. Jako ciekawostkę należy też dodać, że kościół p.w. św. Mikołaja Cudotwórcy, znalazł się również na limitowanej wersji znaczków wyemitowanych przez Pocztę Polską w roku 1989. Jako ciekawostkę warto też dodać, że kościół ten bardzo często pojawia się w niemieckim filmie opowiadającym o II Wojnie Światowej.

Piękna tej świątyni nie odda żaden opis, ponieważ aby przekonać się o wyjątkowości kościółka trzeba go koniecznie zobaczyć na własne oczy.

Skansen w Sanoku warto odwiedzić o każdej porze roku, chociaż zimą skansen jest czynny krócej niż w innych porach roku, co nie jest przeszkodą dla osób zainteresowanych poszczególnymi eksponatami w skansenie.

Kamila Płazińska

{gallery}galerie/17_rok/kosciolek_baczal{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj