niedziela, 14 lipca, 2024

Dyrektor szpitala idzie „pod lupę” prawników

0
Dyrektor szpitala idzie „pod lupę” prawników
Udostępnij:

Na stronie Starostwa Powiatowego w Jaśle pojawiło się ogłoszenie o konkursie dla kancelarii prawnych na składanie ofert w zakresie sporządzenia opinii prawnej, dotyczącej m.in. oceny poprawności decyzji podjętych przez Zarząd Powiatu przy wyborze i zatrudnieniu osoby kierującej podmiotem leczniczym. W kontekście głośnych od dłuższego już czasu wątpliwości zgłaszanych przez Komisję Rewizyjną Rady Powiatu w Jaśle po przeprowadzonych kontrolach, wiadomo, że chodzi o wybór oraz określenie warunków, zatrudnienia na stanowisku obecnego dyrektora jasielskiego szpitala.
Od wyłonionej w drodze konkursu kancelarii oczekuje się sporządzenia rzetelnej i jednoznacznej opinii mówiącej o tym, czy wystąpiły nieprawidłowości czy nie. O co w tym wszystkim chodzi? Czy o to, że Zarząd Powiatu podważa wyniki kontroli Komisji Rewizyjnej, która wskazała, że we wspomnianych procedurach dopatrzyła się wielu uchybień i błędów oraz łamania prawa, a może oczekuje na opinię, która da mandat do kontynuowania dotychczasowej linii postępowania, aby utrzymać status quo? A może, jak to już przy okazji dyskusji o TK widać, chodzi o interpretację tych samych przepisów, ale czytanych z jakże różnych pozycji.

Skoro tak, to gdzie są prawnicy zatrudnieni w starostwie? Czyżby byli na tyle niewiarygodni lub niekompetentni by tę sprawę przeanalizować? Idźmy dalej. Załóżmy, że wyłoniona w drodze konkursu kancelaria (wybór będzie należał do Zarządu) przedłoży swoją opinię. Może trzeba będzie poddać jej opinię ewentualnej weryfikacji przez inną kancelarię, gdyż wyniki będą różne od spodziewanych? Czy i w tym przypadku nie wystąpi klasyczny casus Komisji Weneckiej i jej opinii na temat Trybunału Konstytucyjnego w Polsce? Opinia powstanie. A jaka i jaki będzie ciąg dalszy wydarzeń, to przekonamy się wkrótce. Jedno jest tylko pewne – zapłacą za nią podatnicy.

Ewa Wawro