sobota, 20 sierpnia, 2022

Nie zapominajmy o naszych korzeniach…

0
Nie zapominajmy o naszych korzeniach…
Udostępnij:

Wczoraj miałem okazję na małą przebieżkę moim „elektrykiem”, dla tych którzy mogą nie wiedzieć o co chodzi, spieszę z wyjaśnieniem, że tak potocznie niepełnosprawni nazywają wózek o napędzie elektrycznym. Z resztą, pogoda sprzyjała wszelkim spacerom, przejażdżkom rowerowym i wszelkiej innej aktywności ruchowej. Ja również „zapuściłem” się w moje jasielskie ulice, żeby sprawdzić po wyjeździe wakacyjnym, czy aby nic się nie zmieniło.

I oto natknąłem się przy skwerze Zenona Soboty, nieopodal pomnika Armii Krajowej na komiksową wersję uwolnienia członków ruchu oporu, którzy przebywali w tym czasie w więzieniu okupacyjnym. Oczywiście aż takim analfabetą jasielskim nie jestem, by tego faktu z historii naszego miasta nie kojarzyć. Jednak szczegółów tej akcji nie znałem, tym bardziej z wielkim zaciekawieniem przeczytałem „od deski, do deski” ten komiks. Autorem pomysłu jest Piotr Hudyma, i mimo zawartej notce na ostatniej stronie, że jest to w głównej mierze jego produkt wyobraźni, chociaż oparty na źródłach historycznych, to jednak bardzo mi przybliżył całą tę akcję.

 

Jak zauważyłem czytają go starsi, ale przede wszystkim młodzi, co mnie bardzo ucieszyło. Bo w tych czasach, w dobie postępu cywilizacyjnego taki produkt jak: historia, pamięć, tradycja, by wreszcie rzec patriotyzm, staje się „przeżytkiem”, passé. Dlatego odniosłem bardzo pozytywne wrażenie odnośnie tego projektu, oby więcej takich pomysłów.

W dzisiejszych czasach kiedy panuje wszechobecna „kultura obrazkowa”, gdy coraz ciężej nam zaglądnąć do źródeł, poszperać wśród starych pudeł ze zdjęciami u naszych dziadków, a przede wszystkim posłuchać ich relacji, takie produkty mają coraz bardziej rację bytu. Nie uważam, że to najlepszy z możliwych kierunków, bo wysłuchanie relacji osób starszych daje często niezapomnianą chwilę łączności pokoleniowej.

Na koniec, taki mój mały apel: nie zapominajmy o naszych korzeniach…

Piotr Pykosz

Zachęcamy do obejrzenia wystawy komiksu Piotra Hudymy. Skwer Zenona Soboty, nieopodal pomnika Armii Krajowej

Artykuły powiązane: 

70 lat temu przeprowadzono akcję „Pensjonat”

Jasielski Marsz Wolności

{gallery}galerie/komiks_hudyma{/gallery}

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj