wtorek, 16 sierpnia, 2022

Rachunek ekonomiczny czy czysty PR?

0
Rachunek ekonomiczny czy czysty PR?
Udostępnij:

Z rosnącym zdumieniem przeczytałem reportaż o solarach na dachu jasielskiego szpitala. W maju bieżącego roku dyrekcja wystąpiła z apelem do samorządów o pomoc w zakupie karetki. W uzasadnieniu apelu napisano, że jasielski szpital posiada 3 wysłużone, dziesięcioletnie karetki, zakup nowych wydaje się więc być uzasadniony i wręcz niezbędny.

Niestety ani szpital, ani jego organ założycielski, czyli starostwo nie widziały wtedy możliwości zgromadzenia tych środków.

Tymczasem w lipcu ta sama rada powiatu oraz starostwo uznały za stosowne i możliwe zaciągnięcie zobowiązań, w tym kredytu na inwestycję polegającą na zamontowaniu instalacji solarnej na dachu szpitala w Jaśle. Uzasadnieniem dla tej inwestycji mają być: zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz oszczędności w kosztach eksploatacji szpitala.

Widzę prostą zależność pomiędzy zakupem nowoczesnej karetki, a wzrostem szansy na ratowanie życia mieszkańców powiatu w sytuacjach krytycznych, zwiększeniem dotacji z NFOZ. Natomiast nie widzę wpływu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń i poprawy czystości powietrza w Jaśle na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców powiatu w przypadku bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia.

No ale mamy jeszcze aspekt ekonomiczny. Inwestycja za ok. 1,5 mln PLN pozwoli zaoszczędzić około 70 tys. w skali roku (uważam, że to są zbyt optymistyczne wielkości, prawdopodobnie na potrzeby uzasadnienia projektu, znacznie zawyżone). Czyli zwróci się dopiero po ponad 20 latach. Gdy dodać do kosztów inwestycji koszty obsługi koniecznego kredytu oraz bieżącej eksploatacji, to okres ten wydłuży się jeszcze bardziej. A przecież oszczędności tego rzędu, stanowiące jak sądzę ułamek promila w budżecie szpitala, można uzyskać bez trudu, optymalizując procesy aktualnie obowiązujące w szpitalu, w tym w zakresie gospodarki energią cieplną.

Moim subiektywnym zdaniem, nawet przy założeniu, że 75% kosztów to środki pomocowe, efektywność tego przedsięwzięcia nie powala na kolana.

Jeżeli inwestycja ta nie broni się zarówno w kategoriach ratowania życia i zdrowia mieszkańców, co jest nadrzędnym zadaniem szpitala, jak i w kategoriach zdrowej ekonomii, to czemu ona służy ?

Janusz Rak

Artykuł powiązany: Solary w szpitalu? Jak dają trzeba brać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj