piątek, 24 maja, 2024

„W pogoni za szczęściem”

0
„W pogoni za szczęściem”
Udostępnij:

Rozdział pierwszy

American Dream

Polak Polakowi wilkiem – to dość znany cytat Tadeusza Micińskiego, który nie raz znalazł swoje odzwierciedlenie w zachowaniu Polaków na emigracji. Mówi i słyszy się wiele. Fałsz i cynizm to u wielu codzienność. Ale czemu też się dziwić? Musimy przecież za coś jeść, pić, opłacić czynsz za mieszkanie, rachunki. Dlatego też pieniądz jest dla nas najważniejszy. Tylko czemu w tym wszystkim często gubimy samego siebie? Ludzie… życie to coś więcej niż pogoń za pieniądzem. Przede wszystkim my, Polacy, szanujmy się.

Rozdział drugi

Polish Dream

Wróćmy jednak do kraju. Czy tutaj jest inaczej? Oczywiście, że nie. Tutaj Polak Polakowi jest po prostu Polakiem. Oczywiście nie chcę tutaj wrzucać wszystkich do jednego worka i podążać za stereotypami. Ale niestety, takich ludzi jest wiele.

Powiadają – My Polacy, prawdziwi tacy. Brakuje nam pewnych istotnych cech. Zrozumienia, życzliwości, kompromisu, a przede wszystkim szczerych intencji. Czy zamiast skakania sobie do gardeł, nie lepiej zrozumieć drugiego człowieka? Po co na siebie napadać i na domiar kopać na pożegnanie? Nie o to tutaj chyba chodzi? To co dajemy innym, z czasem do nas wraca. Nie rań i nie czyń zła, bo to powraca ze zdwojoną siłą. Każdy ma prawo do szczęścia i spełniania swoich marzeń. Nie każdy jest od razu fenomenem w tym co robi, więc do swojej krytyki wrzućmy jeszcze choć trochę obiektywizmu. Zresztą. Marzenia masz i Ty. Realizuj je, ale i nie przeszkadzaj innym realizować swoich.

Rozdział trzeci

W pogoni za…

Nie wiem, czy ktoś z Was oglądał film „W pogoni za szczęściem”? Jeśli nie to zachęcam. Film, który ukazuje piękną historię Chrisa Gardnera, opartą na faktach, podnosi na duchu, a przede wszystkim pokazuje, że jeśli się czegoś naprawdę chce, można to osiągnąć.  Jeśli lubicie coś robić i daje Wam to satysfakcję, róbcie to bez względu na wszystko. I bez względu na wszystkich. A krytykę traktujcie jako kolejny krok do sukcesu.

A tych, którzy w dążeniu do celu często podcinają nam skrzydła, nie wiadomo z jakiego powodu: czy to z niewyjaśnionej zazdrości, czy ze zwykłej nieuprzejmości, odsyłam szczególnie do jednego z fragmentów tego filmu:

{youtube}P0c9oDBNG-Q|400|300|0{/youtube}

“Nie daj sobie nigdy wmówić, że czegoś nie potrafisz. Jeśli masz marzenie, musisz je chronić. Ludzie nie potrafią sami czegoś zrobić, więc mówią, że ty też nie możesz. Jeśli czegoś chcesz, to zdobądź to. Kropka.”

Jasne?

Weronika Samborska