sobota, 18 maja, 2024

Rezerwat Kornuty

0
Rezerwat Kornuty
Udostępnij:

Tym razem proponujemy wirtualną wycieczkę do rezerwatu Kornuty. Zabiera nas tam Roman Myśliwiec.

Idąc od Bartnego (50 km od Jasła) żółtym szklakiem, to tylko 1h 15 min. Można dotrzeć tam także od Folusza (12 km od Jasła). Od polanki, gdzie znajduje się rogal z drogowskazami szlaków, idąc żółtym szlakiem spacerek zajmie nam 1,5 h.

Kilka słów o rezerwacie Kornuty: źródło beskid-niski.pl

Rezerwat powstał w 1953 roku i obejmował obszar 3,23 ha, w 1964 roku jego obszar został kilkakrotnie powiększony ( do 11,9 ha ).

Położony jest w paśmie Magury Wątkowskiej granicząc bezpośrednio z Magurskim Parkiem Narodowym, bezpośrednio przy zielonym szlaku Wapienne-Kornuty-Folusz oraz w pobliżu żółtego szlaku Bartne-Folusz

Ochronie podlegają skalne płaszczowiny magurskiej, głównie piaskowce magurskie, które w wyniku długotrwałych procesów erozyjnych zostały ukształtowane w ciekawe formy – niektóre skałki dochodzą do prawie 20 metrów wysokości. Atrakcją rezerwatu jest też kilka jaskiń, z których największa – Jaskinia Mroczna ma prawie 175 metrów korytarzy – w większości niedostępnych – oraz prawie 17 metrów głębokości. Rezerwat obejmuje także naturalne stanowiska buczyny karpackiej i kwaśnej buczyny górskiej z gatunkami flory i fauny charakterystycznymi dla regla dolnego. Na terenie rezerwatu występuje bardzo rzadki motyl niepylak mnemozyna.

{gallery}galerie/rezerwat_Kornuty{/gallery}