Dożynki to jeden z najpiękniejszych dni w roku dla każdego rolnika. To święto radości i odpoczynku po ciężkiej pracy. To też święto zadowolenia z dobrze wypełnionych obowiązków. Tradycyjnie w sierpniu podczas obrzędów dożynkowych chcemy Wam rolnikom, mieszkańcom wsi jasielskich, podziękować za trud i ciężką codzienną pracę, za wysiłek włożony w zbiór plonów, którymi obdarzyła nas ziemia – powiedział do uczestników Dożynek Powiatowych w Skołyszynie Starosta Jasielski Adam Kmiecik.
25 sierpnia br. na stadionie sportowym w Skołyszynie odbyły się Dożynki Powiatowe. Organizatorem tegorocznego Święta Plonów było Starostwo Powiatowe w Jaśle i Gmina Skołyszyn. Przy pięknej pogodzie mieszkańcy Powiatu Jasielskiego dziękowali rolnikom za ich całoroczną pracę.
Dziękuję wszystkim rolnikom, którzy przybyli na dzisiejsze Dożynki Powiatowe, które odbywają się na terenie gminy Skołyszyn. Dziękuję bardzo wszystkim delegacjom z poszczególnych gmin. Dziękuję kolegom burmistrzom i wójtom, że zechcieli przybyć na tę uroczystość – podziękował przybyłym na dożynki Wójt Gminy Skołyszyn Zenon Szura.
Z wielką satysfakcją chylę czoła przed tymi, którzy jeszcze gospodarują na ziemi, bo teraz tyle jest odłogów. My, trochę starsi, pamiętamy, że każda miedza kiedyś była wykoszona – dodał.
Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą dziękczynną w kościele parafialnym p.w. św. Józefa i św. Piotra i Pawła w Skołyszynie, którą odprawił ks. proboszcz Tadeusz Wawryszko.
Podczas nabożeństwa pobłogosławił wieńce i chleby dożynkowe. Odczytał także list Ordynariusza Diecezji Rzeszowskiej Jana Wątroby, skierowany do rolników zgromadzonych na dożynkach.
Po Mszy Św. barwny korowód, poprowadzony przez starostów dożynek Jolantę Dąbrowską z Lisowa i Kazimierza Piętę z Harklowej, przemaszerował na stadion sportowy. Tam właśnie odbył się obrzęd dożynkowy, przedstawiony przez zespół folklorystyczny „Kaśka”. Według obyczaju starostowie dożynek przekazali na ręce Starosty Jasielskiego Adama Kmiecika i Wójta Gminy Skołyszyn Zenona Szury dwa bochny chleba. Po ich pokrojeniu gospodarze podzielili się nimi z wszystkimi zgromadzonymi.
Na dożynki przybyły delegacje wieńcowe z wszystkich gmin naszego powiatu. Gminę Kołaczyce reprezentowała delegacja z Sowiny, Krempną – Koło Gospodyń Wiejskich z Myscowej, Nowy Żmigród – Koło Gospodyń Wiejskich z Siedlisk Żmigrodzkich, Osiek Jasielski – mieszkańcy Załęża, Dębowiec – Stowarzyszenie Kół Gospodyń Wiejskich Gminy Dębowiec, Tarnowiec – Rada Sołecka miejscowości Potakówka, Jasło – delegacja z Osobnicy, Miasto Jasło – dwie delegacje wieńcowe z Sobniowa i Kaczorów. Ponadto była delegacja z wieńcem z Brzysk, DPS-u w Foluszu, Stowarzyszenia Rozwoju Kultury Ludowej Ziemi Jasielskiej w Trzcinicy i Gospodarstwa Rolnego „Trafunek”. Gospodarzy – gminę Skołyszyn reprezentowały wieńce dożynkowe z Siepietnicy, Święcan i skołyszyńskiej spółdzielni „ROLWOD”.
Na tegorocznych dożynkach za zasługi dla podkarpackiego rolnictwa, Honorową Odznaką Podkarpackiej Izby Rolniczej im. św. Izydora Oracza, wyróżniono dwóch rolników z Powiatu Jasielskiego: Stanisława Racławskiego i Józefa Hyczko.
W ramach „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” na scenie wystąpiły zespoły śpiewacze, folklorystyczne i młodzieżowe oraz kapele ludowe. Jako pierwszy zaprezentował się zespół folklorystyczny „Kaśka”. Następnie zagrała kapela „Trzcinicoki”. Później zespoły śpiewacze: „Lisowianki” i „Liwoczanie, zespół „Foluszoki” z DPS-u, a także przedstawicielki Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejskich oraz Klubu Poetów i Twórców Ludowych „Michalina”, które recytowały napisane przez siebie wiersze. Wystąpili także uczestnicy zajęć wokalnych w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaśle oraz w Gminnym Ośrodku Kultury i Czytelnictwa w Skołyszynie.
Wyłącznym sponsorem „Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego” była Grupa LOTOS S.A.
Wieczorem scenę opanowały dwa zespoły – „Afera Blues Group” i gwiazda wieczoru „Dziani”, który zabawiał publiczność swoimi największymi hitami. Tuż przed północą rozpoczął się widowiskowy pokaz sztucznych ogni. Licznie zebrana widownia potwierdziła, iż Święto Plonów jest ważnym wydarzeniem w życiu społeczności lokalnej. Serdeczna rodzinna atmosfera sprawiła, że dożynkowa zabawa trwała do późnych godzin nocnych.
W uroczystościach dożynkowych uczestniczyli m.in. poseł na Sejm RP Marek Rząsa, przedstawiciele władz powiatowych: Przewodniczący Rady Powiatu Jasielskiego Bogusław Kręcisz z radnymi Rady Powiatu, Wicestarosta Jasielski Franciszek Miśkowicz, Etatowy Członek Zarządu Tadeusz Górczyk oraz burmistrzowie, wójtowie i samorządowcy z terenu Powiatu Jasielskiego. Do Skołyszyna przyjechali także przedstawiciele instytucji okołorolniczych: Podkarpackiej Izby Rolniczej, Pogórzańskiego Związku Pszczelarzy, Powiatowej Rady Kół Gospodyń Wiejkich, KRUS Jasło, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Jaśle, Regionalnego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych, Lokalnej Grupy Działania Liwocz.
Listy, skierowane do uczestników dożynek, przesłali również: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Młotkiewicz, europoseł Elżbieta Łukacijewska, posłowie: Mieczysław Kasprzak, Tomasz Kulesza, Wojewoda Podkarpacki Małgorzata Chomycz – Śmigielska, Sekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska Stanisław Gawłowski.
Dożynki, jako jeden z punktów realizacji Planu Działania dla Sekretariatu Regionalnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich w Województwie Podkarpackim na lata 2012-2013, były współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Pomocy Technicznej PROW 2007-2013.
Starostwo Powiatowe w Jaśle